Web3 geliştirici platformu Fleek, 25 milyon dolar yatırım aldı

Yatırım turuna Polychain Capital liderlik ederken, Coinbase Ventures, Digital Currency Group, Protocol Labs, Arweave, North Island Ventures, Distributed Global, The LAO ve Argonautic Ventures katılım gösterdi.
Web3 geliştirici platformu Fleek, 25 milyon dolar yatırım aldı

Web3 geliştirici platformu Fleek, A serisi yatırım turunda 25 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Polychain Capital'in liderlik ettiği tura katılanlar arasında Coinbase Ventures, Digital Currency Group, Protocol Labs, Arweave, North Island Ventures, Distributed Global, The LAO ve Argonautic Ventures yer aldı. 

Girişimin faaliyet alanı 

Harrison Hines ve Janison Sivarajah tarafından kurulan Fleek, Web3'ün ya da girişimin deyimiyle "yeni internetin" sunucu ve depolama gibi hizmetlerinin herkes tarafından erişilebilir olması için açık web servisleri arayüzü ve protokol katmanı geliştiriyor. Protokolleri basitleştirdiklerini dile getiren ekip, araçları da açık kaynak olarak yayınlıyor.  

Fleek platformunda 50 binden fazla uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamaların ağırlıklı olarak Ethereum ekosisteminde faaliyet gösterdiğini belirtelim. Bununla beraber platformda Filecoin, Internet Computer, InterPlanetary File System (IPFS) ve Textile protokollerini de kullanan uygulamalar mevcut. 

Fleek Network ve Fleek.xyz 

Bu yeni yatırım turuyla birlikte girişim yeni ürünleri Fleek Network ve Fleek.xyz'i tanıttı. Fleek Network, Web3 içerik ve uygulamaları için hızlı, merkeziyetsiz içerik ve uygulama dağıtım ağı olarak öne çıkıyor. Açık kaynaklı içerik dağıtım ağı, sansürün önüne geçilmesinde de etkin rol oynayabilir. 

Fleek Network'teki tüm içerikler, IPLD tabanlı ve adreslenebilir olacak. Ekibin aktardığına göre Fleek Network aynı zamanda sunulan içeriğin genel bir kaydını oluşturacak. Ekip, içerik odağındaki bu yaklaşımı akıllı sözleşmelerin finansal işlemlere radikal bir biçimde şeffaflık getirmesine benzetiyor. Üstelik Web2 şirketlerinin de bu içerik dağıtım sisteminden faydalanabileceği dile getiriyor. 

Ekibin duyurduğu bir diğer yenilik olan Fleek.xyz ise açık kaynaklı, blok zincirinden bağımsız bir şekilde her işletim sisteminde veya teknolojide çalışan, genişletilebilir bir web3 geliştirme platformu olacak. Bir bakıma şirketin Fleek.co adresinin yerini Fleek.xyz'e bıraktığını belirtelim. Fleek Network'e paralel olarak geliştirilen Fleek.xyz, beta programıyla ve beraberinde yeni özelliklerle yakında kullanıcıların karşısına çıkacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.