OpenAI'ın GPT-3'ü, karmaşık yönergeleri izleyerek kafiyeli şiir yazabiliyor

OpenAI, yapay zeka destekli büyük dil modellerinin GPT-3 ailesinde, daha karmaşık yönergeleri işleyerek ve daha uzun biçimli içerik üreterek öncüllerini iyileştirdiği bildirilen "text-davinci-003" adlı yeni bir modeli duyurdu.
OpenAI'ın GPT-3'ü, karmaşık yönergeleri izleyerek kafiyeli şiir yazabiliyor

OpenAI'ın dil tabanlı yapay zeka aracı GPT-3'ü birçoğumuz artık yakından tanıyor. OpenAI, şimdi de yapay zeka destekli büyük dil modellerinin GPT-3 ailesinde, daha karmaşık yönergeleri işleyerek ve daha uzun biçimli içerik üreterek öncüllerini iyileştirdiği bildirilen "text-davinci-003" adlı yeni bir modeli duyurdu.

Platforma üye olup "text-davinci-003" modelini denediğimde oldukça eğlendiğimi söylemem gerek. GPT-3'e "varoluşçuluk hakkında bir şiir yaz" komutunu verdiğimde, 1 saniyeden bile kısa bir sürede bana anlamlı ve uzun bir şiir yazdı. İkinci komutumda araçtan daha anlamsız bir şey istemeye karar verdim ve "NFT'ler ve yalnızlık hakkında bir şiir" istedim. Aynı şekilde, yine oldukça kısa bir sürede istediğim şeyin anlamsızlığından daha anlamlı bir şiir oluşturuldu.

İşi biraz daha karmaşıklaştırıp "H.G. Wells'in Zaman Makinesi adlı kitabının sinemaya olan etkisi üzerine bir şiir" istedim. Bu kez 1 saniyeden biraz daha uzun sürede, ancak anlamlı bir şiirin oluşturulduğunu gördüm.

Şu anda bu özelliği OpenAI'a üye olarak Playground kısmından deneyebilirsiniz. Ancak yapılacak işlemlerin 18 dolara kadar ücretsiz, daha sonra ücretli olduğunu da hatırlatayım. Her bir oluşturma için istenen ücret ise 0.02 dolar olarak belirlenmiş. Bunu aşmak kısa sürede pek mümkün görünmese de yine de dikkatli olmanızı tavsiye ederim, zira platform fazlasıyla vakit alıyor. 

İlerleyen dönemde bu yeni özellik şairleri koltuğundan eder mi, bilinmez. Ancak şimdilik bunun oldukça keyifli olduğunu söyleyebiliriz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.