Görme engelliler için akıllı baston teknolojisini geliştiren yerli girişim WeWalk 2,5 milyon dolar yatırım aldı

WeWalk'a Almanya milli takımı ünlü futbolcusu İlkay Gündoğan da yatırım yaptı. Nesta Impact Ventures, sağlık fonu King's Health Partners ve Türkiye’den Bilişim Vadisi Fonu ile APY Ventures ve Galata Business Angels WeWalk'ın yeni yatırımcıları oldu.
Görme engelliler için akıllı baston teknolojisini geliştiren yerli girişim WeWalk 2,5 milyon dolar yatırım aldı

Görme engelliler için akıllı baston teknolojisini geliştiren yerli girişim WeWalk 2,5 milyon dolar yatırım aldı. 2,5 milyon dolarlık tura Avrupa'nın önde gelen sağlık ve sosyal etki odaklı sermaye fonlarının katıldı. Almanya milli takımı ünlü futbolcusu İlkay Gündoğan da yatırım yaptı.

İngilterenin önde gelen sosyal etki odaklı yatırım kuruluşlarından Nesta Impact Ventures, sağlık fonu King's Health Partners ve Türkiye’den Bilişim Vadisi Fonu ile APY Ventures ve Galata Business Angels WeWalk'ın yeni yatırımcıları oldu. İlk aşamadan bu yana WeWalk'In yanında olan Vestel Ventures da bu tura dahil oldu. Kendisi de görme engelli olan, WeWALK kurucu ortağı Kürşat Ceylan, WeWALK’un aldığı yatırımı teknolojilerini daha da geliştirmek ve global olarak yaygınlaştırmak için kullanacağını açıkladı.

Alınan yatırıma ek olarak dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden Imperial College London ve İngiltere’nin en büyük Görme Engelliler derneği RNIB iş birliği ile İngiltere Hükümeti tarafından fonlanan Innovate UK'den 2 milyon dolarlık AR-GE hibe finansmanı sağladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tahminlerine göre dünyada 253 milyon kişinin görme engelli kişi var. Görme engelli yerdeki engelleri fark edebilmek için bir bastona ihtiyaç duyuyor. 2019 yılında kurulan WeWALK da 19. yüzyıldan beri basit formatta kullanılan bu aleti oldukça yetenekli bir hale getiriyor. WeWalk'ın geliştirdiği akıllı baston bel üzeri ve baş hizasındaki engelleri sensörlerle algılayıp kullanıcıyı uyarıyor.

Akıllı telefon uygulaması ile entegre olarak görme engellilere özel, erişilebilir navigasyon veriyor, toplu taşıma ve etraftaki mekan bilgilerini sesli olarak paylaşıyor. Daha da fazlası, yeni akıllı şehircilik çözümlerine entegre olarak her geçen gün yeni özellikler kazanıyor ve Görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Bugün 59 ülkede kullanılan WeWalk Akıllı Baston, TIME Dergisi tarafından yılın en iyi icatlarından biri seçilmeyi başarmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.