SPONSORLU

HUMANZ: “Veri ve Satış Odaklı Influencer Pazarlaması Mümkün mü?” Cevabımız EVET!

Influencer pazarlaması artık birçok markanın dijital stratejisinin en önemli kanallarından biri haline geldi. Yaratıcı ekonominin büyüme trendinin devam ettiği bir dünyada, influencer pazarlaması ve başarı parametreleri de dönüşüyor.
HUMANZ: “Veri ve Satış Odaklı Influencer Pazarlaması Mümkün mü?” Cevabımız EVET!

Influencer pazarlaması artık birçok markanın dijital stratejisinin en önemli kanallarından biri haline geldi. Yaratıcı ekonominin büyüme trendinin devam ettiği bir dünyada, influencer pazarlaması ve başarı parametreleri de dönüşüyor.

Bu noktada Humanz, influencer pazarlamasını markalar ve içerik üreticileri için erişilebilir, güvenilir ve şeffaf kılan yapay zeka destekli platformu ile pazarın tüm ihtiyaçlarına çözümler sunuyor. Humanz ile markalar büyük ölçekte bile ilgili ve kimliği doğrulanmış içerik üreticilerini tanımlayabiliyor ve sonrasında influencer seçimi, içerik onayı, ödeme ve ROI analizini de kapsayacak şekilde tüm kampanya yönetimini tek bir platformda yapabiliyor.

Ayrıca markalar Humanz Pixel sayesinde gerçek zamanlı satış takibi de yapabiliyor!

Yaratıcı ekonominin en önemli ayaklarından biri olan influencer marketing, önümüzdeki dönemde nereye doğru evriliyor, Black Friday dönemine yaklaştığımız şu günlerde markalar için influencer pazarlamasına dair doğru yaklaşım nasıl olmalı sizler için derledik.

2022’de tüm dünyada içerik üreticisi sayısı 200 milyona ulaştı

2020 yılında globalde 50 milyon olarak telaffuz edilen içerik üreticisi sayısı, bu yıl 200 milyona ulaşmış durumda. Yine bu yıl için tahmin edilen ekonomi hacmi ise 104 milyar $. İçerik üreticileri, dijital platformlar ve üretilen içeriği satın alan tüketicilerin oluşturduğu bu pazarda dijital platformların yatırımları da artarak devam edecek.  Influencer marketing hacmi  bu hacim içerisinde 16 milyon $. Bu rakamlara içerik üreticileri açısından baktığımızda içerik gelirlerinin en büyük dilimini %70 ile influencer marketing gelirleri oluşturuyor.. Bu gelirlerin içinde marka işbirlikleri ise %68.8 ile en büyük gelir kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. İçerik üreticilerinin tüketiciler üzerindeki etkisine dair bu seneye ait  birkaç çarpıcı datayı sizlerle paylaşmadan geçmeyelim:

İnfluencer marketing ve canlı satış takibi

Gelelim “Data ve satış odaklı uçtan uca influencer marketing yönetimi mümkün mü?” sorusunun cevabına. Evet mümkün!

Humanz ile tek bir tool üzerinde 40’tan fazla filtrelemeyle markanız ve kampanyanız için en doğru, güncel dataya sahip influencer’ları bulabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz içerik üreticilerinin listesini oluşturabilir, hem kişi bazında hem kampanya bazında ROI’nızı ön görebilirsiniz. Markaların en çok soru işareti olan teklif, bütçe, brief süreçlerini de yine Humanz platformu üzerinden şeffaf bir şekilde yönetebilirsiniz. Kampanya esnasında ya da sonrasında, ROI’nızı belirlediğiniz metrikler üzerinden gerçek zamanlı performans takibi yapabilirsiniz. Böylece müdahale edilmesi gereken durumlarda hızlı aksiyon alabilir, operasyonunuza influencerları kolaylıkla dahil edebilirsiniz.

Satış odaklı kampanyalarınızda ise yine raporlama bölümünden satışlarınızı içerik üreticileri bazında görebilir, satış hacmi, değeri, SKU ve kupon kullanımı gibi verileri gerçek zamanlı takip edebilirsiniz.

Black Friday ve Influencer Marketing

Global ölçekte tüketicilerin %71’inin, sosyal medyada pozitif yorum gördükten sonra satın alma kararı verdiği bir dünyada, markaların Black Friday gibi bir dönemi içerik üreticileri ile görünür olmak üzerinden kurgulaması kaçınılmaz gibi duruyor.

Black Friday Global anketine göre Türkiye’de bu dönemde en popüler ürünler sırasıyla; giyim,  ayakkabı, kozmetik, parfüm, takı olarak gerçekleşirken globalde bu sıralama; giyim, elektronik, ayakkabı, kozmetik ve parfümeri, beyaz eşya olarak değişiyor. *

Markalar için yüksek satış hedefini kısa bir süre gerçekleştirmeleri gerektiğinden çok hızlı aksiyon almanın değeri tartışılmaz. Satış odaklı kampanyalarınız için Humanz Pixel ile influencer bazında satış hacmi, değeri, SKU takibini gerçek zamanlı yapabildiğinizi hatırlatalım.

Kaynak: *https://black-friday.global/tr-tr/

2023’e Göz Kırparken

Semiha Kayaalp
Head of Marketing & Strategy

Humanz Türkiye Marketing & Strateji Direktörü Semiha Kayaalp 2023 dijital trendlerinin influencer pazarlamasına etkilerini şöyle yorumluyor: “Markaların dijital stratejileriyle aynı hedefe koşan influencer marketing stratejisi, önümüzdeki yıl markalar için çok daha önem kazanacak. Yeni platformların, yeni içerik üreticilerinin ve yeni içerik formatlarının daha da çeşitleneceği bir dünyada Humanz olarak “influencer” yerine “içerik üreticisi” odağımız, markalarımıza daha somut, daha esnek bir stratejiyle hizmet vermemizi sağlıyor. Böylece markaları daha da niş hedef kitlelere daha doğru şekilde yönlendirebiliyoruz. Tüm bu süreçte içerik üreticilerinin de birer tüketici olduğunu unutmadan onların deneyimini ön plana çıkaran Influencer Generated Content örneklerini görmeye başladık bile. Bu noktada markanın kampanya hedefi, sesleneceği hedef kitle açısından çok daha kritik bir önem kazanıyor. 2023’e damga vuracak en önemli trendlerden “sürdürülebilirlik”; tüketici beklentisinin ve hassasiyetinin şekillendirdiği başlıklara güzel bir örnek. Prada’nın bile geri dönüştürülmüş altından ilk mücevher koleksiyonunu çıkarması bu beklentinin gücünü ortaya koyuyor diye düşünüyoruz.

Webrazzi üyelerimiz, 30 günlük premium demo için bizimle iletişime geçebilirler.  https://www.humanz.com/webrazzi/

Tüm soru ve talepleriniz için:
İletişim: Semiha Kayaalp [email protected]

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.