Süpermarketleri kasiyersiz marketlere dönüştüren Trigo, 100 milyon dolar yatırım aldı

Süpermarketler için kasiyersiz teknolojiler geliştiren Trigo, Temasek Holdings ve 83North tarafından yönetilen yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı.
Süpermarketleri kasiyersiz marketlere dönüştüren Trigo, 100 milyon dolar yatırım aldı

Süpermarketler için kasiyersiz teknolojiler geliştiren İsrail merkezli Trigo, Temasek Holdings ve 83North tarafından yönetilen yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı. Tura, SAP SE, Hetz Ventures, Red Dot Capital Partners, Vertex Ventures, Viola ve süpermarket devi REWE Group da katıldı. 

2018 yılında Daniel Gabay ve Michael Gabay tarafından hayata geçirilen Trigo, mevcut süpermarketleri, mağazanın dijital ikizini oluşturmak için tavana monte edilen kameralar ve raf sensörleriyle analiz ediyor ve bu şekilde söz konusu marketleri tamamen özerk dijital mağazalara dönüştürüyor. Sürücüsüz arabalardakine benzer bilgisayarlı görme algoritmaları, insanlar ve mallar arasındaki etkileşimleri günlüğe kaydediyor.

Alışveriş yapanlar mağazalara girebiliyor, ürünlerini raflardan seçip kasada sıraya girmeden veya herhangi bir ürünü taramadan mağazadan ayrılabiliyor. Ödemeler ve makbuzlar dijital olarak düzenleniyor. Bunun ülkemizdeki benzerini geçtiğimiz aylarda Hepsiburada hayata geçirmişti.

Şirketin çalıştığı market zincirleri arasında İngiltere'den Tesco, Almanya'dan REWE, Hollanda'dan ALDI Nord, Münih'ten Netto, İsrail'den Shufersal ve ABD'den Wakefern yer alıyor. 

Yeni yatırımla birlikte bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarını 204 milyon dolara çıkaran Trigo'nun değerlemesi açıklanmadı. Şirket, aldığı yatırımı Avrupa ve ABD genelinde özerk kentsel süpermarketlerin dağıtımını ölçeklendirmek, yeni coğrafyalara girmek, mağaza ve envanter yönetimi yazılımı uygulama paketi StoreOS'u geliştirmek için kullanılacağını açıkladı.

Trigo'nun Kurucu Ortağı ve CEO'su Michael Gabay, yakında daha büyük mağazalar ile faaliyet göstereceklerini; Asya ve diğer kıtalarda da hizmet vermeye başlayacaklarını dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.