Instagram, Keşfet sayfasına ve profillere reklam yerleştiriyor

Instagram, Keşfet sayfasında ve içerik üreticilerin profillerinde reklam gösterimine başlıyor.
Instagram, Keşfet sayfasına ve profillere reklam yerleştiriyor

Instagram'ın Reels ve video özellikleriyle dolup taşması, öneri algoritması ve eklenen her yeni özellik ile isviçre çakısına dönüşmesi Kardashian ailesi dahil olmak üzere pek çok içerik üreticinin tepkisini çekti. Adam Mosseri, başlangıçta Reels odağında geri adım attıklarını dile getirse de, şirket reklamlar söz konusu olduğunda son hızla geliştirmelere devam ediyor. 

Keşfet sayfası reklamları

Hali hazırda Keşfet akışında reklamlara yer veren Instagram, Keşfet sayfasında da reklam gösterimine başlıyor. Bundan sonra kullanıcılar Keşfet sekmesini açtığında reklamlarla karşılaşacak. 

Sekmede gösterilen reklamlar "Sponsorlu içerik" etiketine sahip olacak. Bunun yanı sıra reklamlarda hesabın ismi açık bir şekilde görülebilecek. Aynı zamanda Keşfet'teki reklamlar "Daha fazla bilgi al" gibi eylem çağrısı butonlarını da barındıracak. 

Instagram profili reklamları

Şirket, Keşfet sayfasının ötesinde Instagram profillerine de reklam yerleştirmeyi test ediyor. Test kapsamında, herhangi birinin profilini incelerken kişiselleştirilmiş bir reklamla karşılaşmanız mümkün. Instagram, reklam yerleştirirken, genç olmayan herkese açık profilleri tercih edecek. Profile reklam yerleştirme özelliği şu an için ABD'de özenle seçilen içerik üreticilere açılmış durumda. Söz konusu içerik üreticiler, bu reklamlardan gelir elde edebilecek. 

Bu noktada Meta'nın uygulama ailesinden daha fazla gelir elde edebilmek adına önemli adımlar attığını belirtmekte fayda var. Şirket, Facebook'ta gösterilen Reels içeriklerinin döngü aralarına reklam yerleştirmek için çalışıyor. Reels bittiği zaman devreye giren bu döngü arası reklamların, 4 ila 10 saniye uzunluğunda olması planlanıyor. Facebook Reels kapsamında test edilen bir diğer reklam modeli ise yatay carousel reklamları. 

Tüm bunlara baktığımızda Meta'nın reklam modellerini çeşitlendirmek için önemli adımlar attığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda içerik üreticileri için Instagram ve Facebook'ta 6 yeni özellik yayınlayan şirket, Reality Labs'in gelir kaybını, uygulama ailesi gelirlerini artırarak dengelemek istiyor olabilir. Öte yandan şirketin son çeyrekte gelirde yüzde 1'lik, karlılıkta ise yüzde 36'ya varan düşüş yaşadığını düşünürsek, şu an için bu dengenin henüz yerine oturmadığını söyleyebiliriz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.