Amazon, Türkiye’deki ilk lojistik üssünü Tuzla'da açtı

Amazon'un Tuzla'daki lojistik üssü, 100 milyon doları aşkın yatırım ile faaliyete geçti.
Amazon, Türkiye’deki ilk lojistik üssünü Tuzla'da açtı

Amazon, bugün yaptığı açıklamayla Türkiye’deki ilk lojistik üssünün açıldığını duyurdu. Söz konusu lojistik üssü, 100 milyon doları aşkın yatırım ile faaliyete geçti. Artan müşteri talebinin karşılanması konusunda önemli katkılar sağlayacağına inanılan lojistik üssünün, bir yılda bini aşkın yeni istihdam yaratacağı bilgisi paylaşıldı.

Amazon’un Tuzla, İstanbul’da kurulan yeni lojistik üssünde görev alacak mühendislik, insan kaynakları, muhasebe, iş sağlığı ve güvenliği, bilgi işlem (IT) alanlarındaki roller ve ürünlerin kabulü ve depolanması ile müşterilerin siparişlerinin seçilip paketlenmesinden sorumlu depo operatörleri için işe alım süreçleri geçtiğimiz aylarda başlamıştı.

Amazon'un Türkiye'deki KOBİ satış ortaklarının sayısı yüzde 50'den fazla arttı

Amazon, ayrıca Türkiye’de Amazon üzerinden satış yapan KOBİ’ler hakkında detaylar da paylaştı. Verilere göre, Amazon KOBİ satış ortaklarının sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 50’den fazla artarak 25 binin üzerine çıktı. Amazon üzerinden satış yapan Türk KOBİ’ler, bugüne kadar online işlerini desteklemek için Türkiye’de 35 binden fazla kişiye istihdam yarattı.

KOBİ'ler tarafından yapılan satışlar, toplam satışların yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor

KOBİ’lerin ihracat satışları ise 2021 yılında bir önceki yıla oranla iki kattan fazla artarak 300 milyon euro’yu aştı. Şimdiye kadar Türkiye’deki 6 binden fazla KOBİ Amazon Lojistik hizmetinden yararlandı ve birçoğu satışlarını son bir yılda ikiye katladı. Dünya çapında Amazon’da satılan ürünlerin yarısından fazlası, çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan satış ortaklarına ait. KOBİ satış ortakları tarafından yapılan satışlar, toplam satışların yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.