iWallet Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tabuk anlattı: "Yan hakların işveren ve çalışanlar üzerindeki etkisi"

iWallet Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tabuk yan hakların işveren ve çalışanlar üzerindeki etkisi başlıklı oturumda önemli konu başlıklarına değindi. 
iWallet Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tabuk anlattı:

2019 yılında, Crenvo İK ve Webrazzi iş birliği ile düzenlemeye başladığımız New HR Summit, bugün Wyndham Grand İstanbul Levent'te katılımcılarla buluştu. Webrazzi'nin İçerikten Sorumlu GMY'si A. Buğra Ferah moderatörlüğünde, iWallet Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tabuk yan hakların işveren ve çalışanlar üzerindeki etkisi başlıklı oturumda önemli konu başlıklarına değindi. 

iWallet'ın faaliyet alanı ve öne çıkan verileri

Tabuk, 2022 hedefleri kapsamında yılı 400 milyon TL ciro hedefi aktif 300 bin kullanıcı ile kapatmayı amaçladıklarını, ancak hedefi aşarak yılı, 500 milyon TL ciro ve 500 binin üzerinde aktif kullanıcı ile kapatmayı planladıklarını aktardık. 

Tabuk, şirketlerin çalışanlarını ödüllendirmesi için 10 farklı kategoride 22'den fazla mağazada ve önde gelen e-ticaret platformlarında hizmet verdiklerini belirtti. 

Bu noktada 2008 yılında Harun Soylu tarafından kurulan iWallet'ın, girişimin hakim hissedarı olan Birleşik Ödeme ve Hayhay’dan yatırım aldığını belirtelim. Bu kaspamda iWallet'ın grup şirketleri arasında iş birlikleri kurduğunu da eklemekte fayda var. 

1940-50'li yıllardan beri hayatımızda olan maaş dışı fayda o dönemde şirketlerin çalışanlarını enflasyonist ekonomide desteklemesi amacıyla hayata geçmişti. Günümüzde ise çalışanın kendi hak paketini oluşturabildiği bir model olan esnek yan haklar gündemde. 

Globalde ne oluyor? 

Tolga Tabuk'un aktardığı bilgilere göre, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri yan haklar konusunda önde.  Bu bölgede yer alan şirketler, daha kapsayıcı yan haklar sunuyor. Bunda devletlerin sağladığı hibeler ve  kapsayıcılık mevzuatları belirleyici oluyor. Tabuk, bu iki bölgede çalışanın dışında ailenin de konser, sergi ziyaretleri gibi sosyal gelişimini desteklemek üzere çözümler ve kırtasiye yardımı gibi devlet desteklerinin öne çıktığını belirtti. 

Ülkemizde ise yan haklar kapsamında işverenlere yüzde 40'ın üzerinde vergi avantajı sunulduğunu hatırlattı. İşverenin vergi dilimine göre yüzde 36 ile 40 arasında avantajlardan yararlanabileceğini hatırlattı. 

Pandemide esnek yan hak kavramı öne çıktığını ifade eden devletlerin sağlayacağı teşviklerle yan hakların ilerleyeceğine dikkat çekti. 

Sessiz istifada yan hak etkisi

Oturumda büyük / sessiz istifada yan hakların etkisi de konuşuldu. Paylaşılan bilgilere göre, yan haklar, çalışanların şirketteki devamlılığını sağlayabilir. Tabuk, geçmişte maaş yüksekliğinin verimliliği artırmada önemli bir rol oynadığını ancak hibrit çalışmayla maaşın motivasyon artırmada rolü olsa da, yan hakların da motivasyon ve verimlilik artışı sağladığını belirtti. 

Esnek yan haklar ise bu konuda önemli bir çözüm sunuyor. Tabuk, esnek yan hakların uygulamasıyla daha fazla verim alındığına dikkat çekti. Tabuk, Esnek yan hakların, yetenekleri elde tutmada kritik bir rol üstlendiğini ve yaş, cinsiyet, nesil ve sosyal kültürel farkları gözeterek çalışanlara seçme hakkı sunduğunu dile getirdi. 

Sektörü ve trendleri yakından takip ettiklerini ifade eden Tabuk, çalışanlara özgürce harcama imkanı ve esnek seçimler sunduklarını tekrarladı ve "Ölçülebilir sadakat platformu sunuyoruz." dedi  iWallet, operasyonu boyunca İK yetkililerinden ve kullanıcılarından geri bildirim toplamayı önemsiyor. İlerleyen dönemde ise global pazara açılmayı hedefliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.