Tesla, Almanya'daki batarya fabrikasını büyütme planlarını askıya aldı

Wall Street Journal'ın haberine göre ABD'de elektrikli araç ve pil üretimine getirilen yeni vergi kolaylıklarından yararlanmak isteyen Tesla, Almanya'da batarya hücresi üretme planlarından vazgeçti.
Tesla, Almanya'daki batarya fabrikasını büyütme planlarını askıya aldı

Wall Street Journal'ın haberine göre ABD'de elektrikli araç ve pil üretimine getirilen yeni vergi kolaylıklarından yararlanmak isteyen Tesla, Almanya'da batarya hücresi üretme planlarından vazgeçti. Berlin'deki fabrikasında kullanmayı planladığı hücre yapım ekipmanının ABD'ye taşıyacağı belirtildi. Bir taraftan Eylül ayında şirketin Almanya'daki batarya fabrikasını büyütme planlarının Berlin Belediye Konseyi tarafından askıya alınmasıyla şirket, rotasını yeniden ABD'ye çevirdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetiminin geçen ay yasayla imzalanan Enflasyon Azaltma Yasası'nın (IRA) bir parçası olan ve ABD'de üretilen elektrikli araçlar için alıcılara 7500 dolara karar vergi indirimi yattığı söylendi. Böylece Tesla'nın Model Y'nin batarya maliyetini yarıya indirebileceği belirtiliyor. Tesla bir taraftan Teksas'taki üretim tesisiyle bataryalarını kendi üretmeye odaklandığı biliniyor.

Tesla, yılda 50 gigawatt saatten fazla üretim yapmak için araba montaj fabrikasının yanına bir pil tesisi kurmayı planlamıştı. Kasım 2019'da Avrupa'daki ilk fabrikasını Almanya’nın başkenti Berlin’de kuracağını açıklamıştı. Ama Tesla’nın yaklaşık 130 futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlık alanı da kapsayan bölgede büyük bir fabrika inşa etmesine çevreci örgütler tepki göstermişti. Buna karşılık fabrika 300 hektar alanda yaklaşık 92 hektarlık bir ormanlık bölgeyi de kapsayacak şekilde yeniden tasarladı. Fakat 92 hektarlık alanda ağaç kesimine başlandığı için şirket tepkileri yine de üzerine çekmişti.

2020'de şikayet üzerine Tesla'nın sahadaki çalışmasını durdurulması talep edilmişti. Çünkü özellikle otomobiller için üretilecek büyük aküler için, yıllık yaklaşık 1,5 milyon metreküp suya ihtiyaç duyacağı hesaplanmış. Telsa'nın yoğun su ihtiyacının o bölge için kuraklık riski yaratacağı konuşulmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.