Meta, PyTorch'un yönetiminin PyTorch Foundation adlı bağımsız bir kuruluşa taşındığını açıkladı

PyTorch, kâr amacı gütmeyen Linux Vakfı'nın bir parçası olarak faaliyet gösterecek ve yönetim kurulunda Nvidia, Meta, Google, Microsoft, Amazon ve AMD'den temsilciler yer alacak.
Meta, PyTorch'un yönetiminin PyTorch Foundation adlı bağımsız bir kuruluşa taşındığını açıkladı

Torch kütüphanesine dayanan açık kaynaklı bir makine öğrenme kütüphanesi olarak tanımlayabileceğimiz PyTorch, Meta (o dönemki adıyla Facebook) tarafından 2017'de hayata geçirilmişti. Hatta geçtiğimiz aylarda, genellikle bilgisayarla görme ve doğal dil işleme gibi uygulamalar için kullanılan PyTorch'un PyTorch Live'ını sizlere tanıtmıştık. PyTorch Live da mobil cihazlarda yapay zeka deneyimleri oluşturmayı kolaylaştıran araçlar bütünü olarak karşımıza çıkmıştı.

Meta tarafından yapılan son açıklamaya göre PyTorch'un yönetiminin PyTorch Foundation adlı bağımsız bir kuruluşa taşındığı bilgisi paylaşıldı. Buna göre PyTorch, kâr amacı gütmeyen Linux Vakfı'nın bir parçası olarak faaliyet gösterecek ve yönetim kurulunda Nvidia, Meta, Google, Microsoft, Amazon ve AMD'den temsilciler yer alacak.

PyTorch, Tesla Autopilot da dahil olmak üzere birçok doğal dil ve bilgisayarla görme projesine güç sağlamak için derin öğrenme endüstrisinde yaygın olarak kullanılıyor. Yani Pytorch sadece Meta tarafından kullanılan bir kütüphane değil, Amazon'un Web Services'in yanı sıra Microsoft Azure ve OpenAI için de teknolojik bir destek görevi görüyor. Söz konusu hamlenin yapılmasının en önemli nedeni de bu oldu. Zira Meta, 2 bin 400'den fazla katılımcıya ve çerçeve üzerine inşa edilmiş 150 bin projeye atıfta bulunuyor.

PyTorch'un bu şekilde bağımsız hale gelmesi, PyTorch'un yalnızca çerçeveyi oluşturan Meta tarafından kontrol edilmesi durumunda ortaya çıkabilecek olası çıkar çatışmalarını önleyecek gibi duruyor.

Meta, PyTorch'un bağımsızlığına rağmen birincil yapay zeka araştırma platformu olarak Pytorch'u kullanmaya devam etmeyi ve buna göre finansal olarak destek vermeyi planlıyor. Ancak Zuckerberg, şirketin vakfın iş ve teknik yönetimi arasında net bir ayrım sürdürmeyi planladığını belirtiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.