SPONSORLU

Sabancı Holding’ten, Sabancı ARF hızlandırma programıyla erken aşama girişimlere mentorluk, işbirliği ve yatırım desteği

Sabancı Holding, hem Sabancı Topluluğu çalışanları, hem de dış girişimcilerin fikirlerini geliştirebileceği yenilikçi hızlandırma programını hayata geçiriyor.
Sabancı Holding’ten, Sabancı ARF hızlandırma programıyla erken aşama girişimlere mentorluk, işbirliği ve yatırım desteği

Sabancı Holding Strateji ve İş Gelişirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün, Sabancı Topluluğu’nun ana vaadi olan “Sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştirme” çerçevesinde tasarlanan Sabancı ARF – Almost Ready to Fly – hızlandırma programını 1 Eylül itibariyle lanse ettiklerini duyurdu. Sabancı ARF erken aşama (MVP, prototip, laboratuvar aşaması veya müşteri doğrulama aşamasında) veya pazara yeni çıkmış şirketleşmiş girişimcilere odaklanıyor. Seçilen girişimcilerin ticarileşme süreçlerini hızlandırmasına destek oluyor.

Gökhan Eyigün, programın girişimcilere katkısının, Sabancı Holding iştiraki firmalar ile birlikte iş geliştirme imkanının ötesinde, müşteri bağlantıları kurmak, stratejik işbirlikleri geliştirmek, ticarileşmeyi gerçekleştirmek ve sürecin sonunda yatırım almayı sağlamak olacağını belirtti. Seçilen girişimlere 20 haftalık program sürecinde, Sabancı Topluluğu şirketlerinin Üst Düzey Yöneticileri mentör olarak atanıyor, ürün geliştirme ihtiyaçları için 30.000 dolar’a kadar nakit desteği sağlanıyor, program süresince toplamda 150.000 dolara kadar nakit yatırım fırsatı ve topluluk bünyesindeki şirketlerle iş birliği yapma fırsatı sunuluyor. Süreç boyunca, programa katılmaya hak kazanan tüm girişimcilere Sabancı Center, 4 Levent İstanbul adresinde ortak çalışma yapabilecekleri açık ofis imkanı sunulmaktadır.

Sabancı ARF, her çağrı döneminde topluluk içi ve dışından aldığı başvuruları yaratıcılık/özgünlük, odak alanlarına uyum, risk, yapılabilirlik ve potansiyel/ticari değer başlıklarında değerlendirilerek, toplamda 15 girişimi ekosistemde yarışacak güçlü global oyuncuların arasına katmayı hedefliyor. Sabancı Topluluğu’nun temel büyüme alanları olan Sürdürülebilirlik, Dijital ve Teknolojik Çözümler ve Yaşama Dokunan Teknolojiler dikeylerine odaklanmış; Sabancı Topluluğu çalışanları ve erken aşama veya ürünü olan şirketleşmiş girişimciler başvuru yapabilmektedir.

Sabancı ARF hızlandırma programı, katılımcıların içinde bulunduğu olgunluk seviyesine göre farklı süreçler içermektedir. Girişimciler, alanında uzman danışmanlar ile çalışarak hangi aşamalarda olduklarına göre destek ve mentörlük almaktadırlar. Bu danışmanlığa ek olarak Sabancı Topluluğu’nun sahip olduğu network, mekan vb. kaynakları kullanabilmektedirler. Program süresince girişimcilere kendi ürünlerinde ve ürünün (yeni özellik, kullanılacak bir dış araç veya pazarlama çalışmaları gibi) ihtiyaçları doğrultusunda kullanmak üzere $30.000’a kadar nakdi destek imkanı sağlanarak, yaptıkları ürün/hizmet geliştirme denemelerinde başarılı olmaları, ürün/hizmet prototipini oluşturmuş olmaları ve en azından ilk müşteri bağlantısını yapmış veya ilk faturalarını kesmiş olmaları beklenmektedir. Süreç sonunda ARF TAKEOFF final günü yapılacaktır. Final günü iki ayrı fazdan oluşmaktadır. İlkinde girişimciler Sabancı ARF jürisinin karşısında yatırımcı sunumu yapmaktadır. Jüri kararı olumlu ise girişimciler süreç boyunca sağlanan nakdi destek dahil olacak şekilde  $150.000’a kadar Sabancı ARF tohum yatırımına hak kazanmaktadırlar. Jüri günü sonrasında girişimcilerin, girişimcilik ekosistemi ve yatırımcılar ile tanışmasına imkan sağlayan bir buluşma günü daha yapılacaktır.

Program ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için www.sabanciarf.com websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.