Facebook Gaming mobil uygulaması, 28 Ekim tarihinde kapanıyor

2020 yılının Nisan ayında Facebook Gaming mobil uygulamalarını oyun severler ile buluşturan Meta, Facebook Gaming uygulamasının faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu.
Facebook Gaming mobil uygulaması, 28 Ekim tarihinde kapanıyor

Facebook'un Twitch rakibi oyun platformu Fb.gg'yi (Facebook Gaming) kullanıma sunduğunu 2018 yılının Haziran ayında sizlere aktarmıştık. 2020 yılının Nisan ayında ise Facebook Gaming uygulamasını oyun severler ile buluşturan şirket, Facebook Gaming uygulamasının faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu.

Facebook tarafından aktarılan bilgilere göre Facebook Gaming mobil uygulamasının tüm faaliyetleri 28 Ekim tarihinde sonlandırılacak. Hatırlatmak gerekirse kullanıcılar, Facebook Gaming mobil uygulaması ile birlikte hem diledikleri yayıncıları izleyebiliyor hem de oyunlar oynayabiliyordu.

Facebook Gaming'in iOS ve Android platformlarındaki mobil uygulamalarının kapanmasının ardından ise Facebook Gaming platformu, Facebook'un kendi mobil uygulamasına taşınacak. Kısacası dileyen kullanıcılar Facebook Gaming platformuna Facebook'un kendi mobil uygulaması üzerinden erişebilecekler.

Facebook'un Twitch başta olmak üzere odağına oyun yayıncılığını alan platformlarla rekabet etmek adına Facebook Gaming platformunu kurduğunu da hatırlatalım. Streamlabs tarafından 2022 yılının ikinci çeyreğindeki veriler üzerinden hazırlanan bir rapora göre ise Facebook Gaming, pazarın sadece yüzde 7,9'una hakim durumda.

Platformun rakipleri konumunda bulunan YouTube yüzde 15,4, Twitch ise pazarın yüzde 76,7'sine hakim. Meta tarafından Facebook Gaming mobil uygulamalarının neden kapandığı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığını da ekleyelim.

Facebook Gaming'in mobil uygulamalarının kapanmasının arkasındaki ana sebep, Facebook Gaming platformunun rekabet konusunda rakiplerinin oldukça gerisinde kalması olabilir. Son olarak  canlı yayınlar üzerinde çalışmaya devam eden Meta'nın Super isimli, influencerların canlı yayınlar yapacağı yeni bir platformun testlerine başladığını da ekleyelim. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.