Google Ekosisteminin Türkiye'deki Sosyo-Ekonomik Değer Analizi Raporu'ndan öne çıkanlar

Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer 476 milyar TL’ye ulaştı ve GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi
Google Ekosisteminin Türkiye'deki Sosyo-Ekonomik Değer Analizi Raporu'ndan öne çıkanlar

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ve Deloitte Türkiye Danışmanlık Lideri Hakan Göl’ün konuşmacı olduğu basın toplantısında Google Ekosisteminin Türkiye'deki Sosyo-Ekonomik Değer Analizi Raporu açıklandı. Toplantı Google Türkiye İletişim Müdürü Sırma Süren'in katılımıyla gerçekleşti. 

Mehmet Keteloğlu konuşmasında Google'ın Türkiye'de15 yıldır faal olduğunu vurgulayarak, şirketin Türkiye'deki istihdam katkısı, ülkede yaratığı sosyo-ekonomik büyüklüğe ve değere katkısını aktardı. 

Rapora göre Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer 476 milyar TL’ye ulaştı ve GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de yapılan rapor ile kıyaslandığında Google’ın ekonomik katkısı 3,3 kat artarken bu katkının 2025’te 1,1 trilyon TL’yi aşması bekleniyor.

Raporun çıktılarına göre, Google ürün ve hizmetleri işletmelerin verimliliğini, üretkenliğini artırarak ve maliyet tasarrufu sağlayarak ekonomik büyümeyi destekliyor. Aynı zamanda tüketici refahına olumlu etkisi ve kullanıcılara sağladığı zaman tasarrufu, kolaylık ve eğlence gibi özelliklerle de sosyal refahın artmasına destek oluyor. 

1,9 milyon iş imkanı ile Türkiye istihdamının yüzde 6’sını temsil ediyor

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu raporla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Google’ın ürün ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik değer artık pek çok sektöre yayılmış, birçok kişinin hayatına dokunmuş durumda. Bunun en güzel örneklerini girişimlerde ve işletmelerini büyüten başarılı mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu tabii ki işletmelere ne kadar önemli bir katma değer sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir fayda da oluşturuyor. İşletmeler başarı grafiklerini yukarılara taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da doğru işletmeyle, doğru hizmetle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra yine raporun sonuçlarına göre 2021 yılında oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkanı yarattığını gözlemliyoruz. Bu rakam da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6’sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58´ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30’unu kadın çalışanlar oluşturuyor. Bu da sunduğumuz ürün ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin önemli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma değer sağlamasının yanı sıra pek çok farklı alanda istihdam imkanı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir sonuç.”

2025 yılında GSYH’nin yüzde 7,4’üne ulaşılacağı tahmin ediliyor

Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer, 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de GSYH’nin yüzde 3,9’una tekabül eden bu rakamın 2025 yılında yüzde 7,4’e ulaşacağı öngörülüyor.

Bu noktada Google ekosisteminin ülke ekonomisine sağladığı katkının, Google ürün ve hizmetlerine bağlı olarak da farklılık gösterdiğini belirtelim. Google reklam ürünlerinin katkısı, 2021 yılında 193 milyar TL’ye ulaşırken, bu katkının 2025 yılında 422 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. 

Google Haritalar ve Google İşletme Profili’nin ekonomik etkisi ise 62 milyar TL olarak öne çıkıyor. 2025 yılında bu sayının 136 milyara ulaşacağı öngörülüyor. 

Paylaşılan verilere göre, Google Cloud ve Workspace alanında ise 2021’de oluşan 12 milyar TL’lik etki, 2025 yılında 33 milyara çıkacak. Android ve Google Play ekosisteminin ekonomik etkisi 210 milyara ulaşmış durumda ve 2025’te de 535 milyar olacağı öngörülüyor. Android ve Google Play ekosistemi özelinde Türkiye'deki oyun geliştiricilerinin ürettiği oyunların indirilen oyunlar arasındaki payının yaklaşık yüzde 6 seviyesinde olduğunu belirtelim. Bu seviyenin yüzde 9'a çıkması da ön görülüyor. 

50 milyondan fazla kişi Google Arama’yı kullanıyor

Paylaşılan verilere göre Türkiye’de 50 milyondan fazla kişi, Google Arama’yı kullanıyor ve arama motoruna günde ortalama 5 soru soruluyor. 2021'de Türkiye’deki Google Arama kullanıcılarının yıllık zaman tasarrufu 2,3 milyar saate ulaşırken, Arama ürününün ücretsiz kullanımı ile tüketici refahında 21 milyar TL’lik artış gerçekleşti. 

Google ürün ve hizmetleri sosyal refaha da katkı sağlıyor

Deloitte raporuna göre Google Haritalar, sosyal refaha katkı alanında da 39 milyar TL’lik tasarruf sağlamış durumda.  Buna ek olarak Google Çeviri, dijital çeviri platformu kullanıcılarının yüzde 83’ü tarafından kullanılırken, araştırma yapan kullanıcıların yüzde 60’ından fazlasının tercihinin Google Akademik olduğu sonucu orta çıkıyor. 

Ayrıca Gmail, Google Drive ve Google Meet ürünleriyle birlikte, Google Workspace ise ortak çalışma platformunu kullananların yüzde 94’ünün tercihi haline geldi.

Ücretsiz eğitim programları sunan Grow with Google programı, faydalanan kullanıcıların yüzde 84’ünün mevcuttan farklı bir iş alanına yönelmesine destek olurken ve 304 bin kişinin eğitim aldığı, 84 bin kişinin kariyerini dijital alanda geliştirmeleri için desteklendiği ve 25 bin işletmenin işlerini büyüttüğü Google Dijital Atölye, sosyal refaha katkı sağlayan Google araçları arasında yer alıyor. 

Öne çıkan veriler

Google ürünleri aracılığıyla desteklenen istihdam, 2021 yılında 1,9 milyona ulaşırken, 2025 yılında bu rakamın 2,3 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.

Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye'de iki katından fazla artması bekleniyor. Google reklam ürünleri sayesinde fiziksel mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı. Google reklamlarına harcanan her 1 TL işletmelere 3 TL ihracat geliri olarak dönüyor. 

İhracat alanında Türkiye'deki oyun ve e-ihracat şirketlerinin verilerinden de bahsetmekte fayda var.  oyun endüstrisi ihracatı 2.5 milyar dolara ulaşırken, e-ticaret sektörü ihracat üzerinde 1.5 milyar dolar gelir elde etti. Oyun ve e-ticaret sektörünün toplam ihracatın yüzde 2'sini oluşturduğunu da belirtmekte fayda var. 

Rapordaki Akademetre işletme anketine göre 3,4 milyon işletmeden yaklaşık 1,7 milyonu Google Haritalar’ı aktif olarak kullanıyor. Ayrıca Türkiye’de her 4 firmadan 1’i Google Haritalar ile entegre çalışabilen Google hizmetlerinden firma tanıtım ürünlerini kullanıyor.

Firma tanıtım ürünleri arasında en çok tercih edilen uygulama ise yüzde 94 ile Google İşletme Profili olarak öne çıkıyor. Son olarak Türkiye’de yaklaşık 900 bin işletmenin Google İşletme Profili’nden faydalandığını ekleyelim. Bu firmaların 700 bini ise fazla mikro ve küçük işletme İşletme Profili kullanımı ile ek gelir artışı elde etti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.