TikTok, gönderi yorumlarında kullanılan anahtar kelimelerde arama sonuçlarına link veriyor

Pek çok kişi TikTok'un şu an için sınırlı sayıda kullanıcı ile test edilen bu yeni özelliğini, Google'ın tahtına oturmak için yayına aldığını düşünüyor. 
TikTok, gönderi yorumlarında kullanılan anahtar kelimelerde arama sonuçlarına link veriyor

TikTok uygulama içi arama deneyimini yeni bir boyuta taşıyor. Şirket, anahtar kelimeleri yorumlarda öne çıkarırken, söz konusu anahtar kelimelerde arama sonuçlarına da link veriyor. 

Bu yeni özellik, şu an için sınırlı sayıda kullanıcı ile test ediliyor. Üstelik TikTok özellik için resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. 

Aslına bakarsanız, Z jenerasyonu için TikTok'un bir arama motoru görevi gördüğü sıkça konuşulmaktaydı. Bu bağlamda pek çok kişi TikTok'un bu yeni özelliğini, Google'ın tahtına oturmak için yayına aldığını düşünüyor. 

Yine de TikTok'un kullanıcılarına kulak veren bir platform olduğunu düşünürsek, şirket sadece kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap vermek üzere bu özelliği geliştirmeye karar vermiş olabilir. Öte yandan arama deneyimini güçlendiren tek sosyal ağ TikTok değil. Instagram da yaklaşık 1 yıl önce arama deneyimini güçlendirmek adına bir dizi özelliği yayına almıştı. 

Sosyal ağların arama deneyimine odaklanması ise Google'ın kullanıcı tabanından rol çalması ile sonuçlanıyor. Google'ın Kıdemli GMY'si Prabhakar Raghavan, genç jenerasyonun yaklaşık yüzde 40'ının yemek yiyecek bir yer ararken, Google Maps ya da aramalar yerine TikTok ya da Instagram'ı kullandığını dile getiriyor. 

Tüm bu rekabete rağmen, 24 yaşını aşan Google arama motorunun devasa deneyimini ve titiz arama kriterlerini göz ardı etmek mümkün değil. Şu an için TikTok daha iyi bir arama deneyimi için önemli adımlar atıyor olsa da; kısa vadede Google aramaların sağladığı verileri ve geniş bilgi kaynağının yerini doldurmaktan çok uzakta. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.