Pearson yayınevi, eğitim kitaplarını NFT olarak satacak

Eğitim kitabı yayıncısı Pearson ise kitapları NFT olarak yayınlayarak, ikinci el satışlardan gelir elde etmeyi planlıyor. 
Pearson yayınevi, eğitim kitaplarını NFT olarak satacak

Eğitim kitapları, genellikle ikinci el satış yoluyla pek çok kez yeni öğrencilerle buluşuyor. Ancak yayıncılar, bu nedenle satışlarında kayıp yaşarken, ikinci el satışlardan da gelir elde edemiyor. Eğitim kitabı yayıncısı Pearson ise kitapları NFT olarak yayınlayarak, ikinci el satışlardan gelir elde etmeyi planlıyor. 

30 haziran 2022'ye kadar uzanan 6 aylık bilançosunu yakın zamanda yayınlayan şirket, NFT kitap satışları yoluyla gelirlerini artırabileceğinin sinyalini veriyor. Pearson'un CEO'su Andy Bird'ün yaptığı açıklamaya göre, dijital ders kitaplarını NFT olarak satmak, yayıncının, kitap el değiştirse bile kitabın sahibini takip edebilmesini sağlayacak. Bird, analog dünyada kitabın 7 kez yeniden satılabildiğini ancak şirketin yalnızca ilk satıştan kazanç elde edebildiğini belirtti. Bird yaptığı açıklamada blok zincir teknolojisi ve NFTlerle, şirket, bir kitabın her satışından pay alabileceğini vurguluyor.  

2020'de Pearson'a katılan Andy Bird, şimdiye kadar şirketin dijital bir rota çizmesinde kritik bir rol oynadı. Geçen yıl abonelik uygulaması Pearson+'ı yayına alan şirket, öğrencilerin aylık 14.99 dolar karşılığında 1500 konu başlığına erişmesini sağladı. 

Üstelik Bird'ün teknolojiye olan ilgisi, NFT ve blok zincir ile kısıtlı değil. Geçmişte  Walt Disney International'ın yönetm kurulu başkanlığını üstlenen başarılı CEO, Metaverse'ün Pearson yayınevi için ne ifade ettiğini araştıran koca bir ekibe sahip. 

Pearson'ın bu alanda faaliyet göstermesi, diğer tanınmış isimlerin de konuya ilgi duymasına yol açacaktır. Şimdiye kadar genelde yayın evlerinden bağımsız bir şekilde kitap basan yazarların ya da dijital kitap dağıtımcılarının tercih ettiği NFT kitaplar, yakın zamanda geleneksel yayınevlerinin de görüş alanına girebilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.