Apple, büyük şirketleri satın alma fikrinden uzak değil

Tim Cook, Apple'ın potansiyel satın alımlar için piyasayı sürekli gözlemlediğini söyledi.
Apple, büyük şirketleri satın alma fikrinden uzak değil

Apple, geçtiğimiz günlerde son üç aylık kazanç raporunu açıkladı. Bu açıklama sırasında şirketin CEO'su Tim Cook, Apple'ın büyük şirketleri satın alma fikrinden uzak olmadığını söyledi. Cook, Apple'ın stratejik planları doğrultusunda ilerleyeceğini; yani kendileri için stratejik önem taşımayan bir şirketi asla satın almayacaklarını da sözlerine ekledi. 

Apple'ın yatırımcılarıyla yapılan görüşme sırasında Tim Cook'a Apple'ın hizmet kataloğunu daha da genişletmek için harici ürünler satın alıp almayacakları soruldu. Tim Cook, Apple'ın stratejileri hakkında ayrıntı vermese bile şirketin potansiyel satın almalar için piyasayı sürekli gözlemlediğini söyledi. Cook, mantıklı görürlerse büyük bir şirketi satın alabileceklerini belirtti. Bu noktada aslında Cook'a sorulan şirketin Netflix'i satın alıp almayacağıydı. Zira analistler, Apple'ın bu tür satın alımlar yapması gerektiğini düşünüyor. 

Tim Cook, Apple'ın büyük şirketlerden ziyade kendilerine katkıda bulunabilecek daha küçük şirketler ve bireysel yetenekler ile ilgilendiklerini de sözlerine ekledi. Yani, buradan Apple'ın sadece gelir elde etmek için satın almalar yapmadığını; odağının bu olmadığını anlıyoruz. Ancak Apple'ın ne gibi satın alımlar yapacağını görmek için ilerleyen dönemi beklemek gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra Apple'ın son üç aylık kazanç raporu da açıklandı. Genele baktığımızda Apple, 83 milyar dolar gelir ve 19,4 milyar dolar kâr bildirdi. Çeyrek için hisse başına kazanç ise 1,20 dolara ulaştı. iPhone'dan elde edilen gelir 40,67 milyar dolar oldu. Mac 7,38 milyar dolar, iPad 7,22 milyar dolar, giyilebilir teknolojiler 8,08 milyar dolar ve hizmetler 19.60 milyar dolar gelir getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.