Kalp ve damar hastalıklarına odaklanan Cleerly, 192 milyon dolar yatırım aldı

New York merkezli şirket, atar damar duvarının üzerindeki plak oluşumunu değerlendirerek kalp hastalığını erken teşhis ediyor. Hastalara kişiselleştirilmiş tedavi programları sunuyor.
Kalp ve damar hastalıklarına odaklanan Cleerly, 192 milyon dolar yatırım aldı

Kalp ve damar hastalıklarına odaklanan Cleerly, 192 milyon dolar yatırım aldı. 192 milyon dolarlık yatırım turu, Rowe Price and Fidelity Management and Research Company liderliğinde yönetildi. C Serisi yatırım turunun diğer katılımcıları arasında Sands Capital, Piper Sandler's Merchant Banking ve Heartland Healthcare Capital fonları, Mirae Asset Capital, Peter Thiel, Breyer Capital, Novartis, Vensana Capital, LRVHealth, New Leaf Ventures, Cigna Ventures ve DigiTx Partners gibi kalabalık bir ekip vardı. Şirketin toplam yatırım miktarı 248 milyon dolara çıktı. 

Şirket, 2016 yılında bu alanda uzmanlaşmış bir doktor olan James Min tarafından kuruldu. New York merkezli şirket, atar damar duvarının üzerindeki plak oluşumunu değerlendirerek kalp hastalığını erken teşhis ediyor. Hastalara kişiselleştirilmiş tedavi programları sunuyor. Yapay zeka odaklı platform, kalp damar hastalıklarını yüzde 84 oranında doğru teşhis  ediyor. 

Akciğer, kalp, tansiyon, şeker gibi kronik hastalıklar dünya genelinde en yaygın ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Kalp ve damar hastalıkları Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) verilerine göre ölümlerin en yaygın sebeplerinden biri. Hatta yılda yaklaşık 18 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Geçen Mayıs ayında Sidekick Health, 55 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Novator Ventures tarafından yönetilen tura Wellington Partners, Asabys Partners ve Frumtak Ventures katıldı. Yatırım sonrasında Novator Ventures Kurucusu Birgir Mar Ragnarsson, Sidekick'in yönetim kuruluna katılacağı açıklandı. Geçen yıl gelirlerini üç kat artıran şirket, yeni yatırımı ABD'deki varlığını güçlendirmek için kullanacak. Sidekick, 2014 yılında iki doktor Saemundur Oddsson ve Tryggvi Thorgeirsson tarafından kuruldu. İzlanda merkezli Sidekick, kronik hastalıkların tedavisine yönelik dijital bakım platformu geliştirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.