Facebook'tan içerik üreticileri için yeni gelir modeli: Music Revenue Sharing

Music Revenue Sharing" isimli yeni model, video içerik üreticilerinin Facebook'taki videolarına lisanslı müzik eklemelerine ve gelir elde etmelerine odaklanıyor.
Facebook'tan içerik üreticileri için yeni gelir modeli: Music Revenue Sharing

Günümüzün en önemli sosyal medya platformları arasında yer alan Facebook, platformu içinde yer alan içerik üreticileri için yeni bir gelir modeli oluşturduğunu duyurdu. "Music Revenue Sharing" isimli yeni model, video içerik üreticilerinin Facebook'taki videolarına lisanslı müzik eklemelerine ve gelir elde etmelerine odaklanıyor.

İçerik üreticilerin Music Revenue Sharing modeli üzerinden gelir elde edebilmeleri için videoları içinde popüler veya gelişmekte olan sanatçıların müziklerini kullanmaları gerekiyor. Facebook, Music Revenue Sharing ile birlikte hem içerik üreticilerin hem de sanatçıların gelir elde etmelerini sağlayacak.

Music Revenue Sharing programında yer alacak videolar için iki önemli kural yer alıyor. Bu kurallardan ilk videoların 60 saniyeden uzun olması gerektiği. İkinci kural ise video içinde görsel bir içeriğin yer alması. Kısacası sadece lisanslı müziğin yer aldığı bir video paylaşılmasına izin verilmiyor.

Music Revenue Sharing modelinin Facebook içinde yer alan Reels videoları için kullanılamayacağını da ayrıca paylaşalım. Music Revenue Sharing'e dahil olan lisanslı müzikler, Facebook içinde yer alan Creator Studio kısmında yer alıyor. 

İçerik üreticileri, Music Revenue Sharing modelini kullanan videolarından yüzde 20 oranında reklam geliri elde edecek. Reklam gelirinin kalan kısmı ise Facebook ve videoda müziği kullanılan sanatçının olacak.

Music Revenue Sharing ile gelir elde etme modelinin şu an için sadece ABD'deki kullanıcılar için sunulduğunu da ekleyelim. Music Revenue Sharing'in önümüzdeki aylarda diğer ülkeler için de kullanıma sunulması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.