15 dakikadan kısa Instagram videoları, Reels olarak paylaşılacak

Instagram, bundan böyle 15 dakikadan kısa videoları Reels formatında paylaşacağını açıkladı. Bir süre önce test edilmeye başlanan bu özellik, ilerleyen dönemde kalıcı hale gelecek.
15 dakikadan kısa Instagram videoları, Reels olarak paylaşılacak

Son dönemde TikTok uygulamasının önlenemeyen yükselişi, diğer sosyal medya platformlarının da bu yönde geliştirmeler yapmasına neden oldu. Bunun en büyük örneği ise Instagram'ın Reels adı verilen dikey video türünü hayata geçirmiş olması. Bir süredir hayatlarımızda olan Reels, şimdi Instagram'ın odak noktası olma yolunda ilerliyor. Zira platform, bundan böyle 15 dakikadan kısa videoları Reels formatında paylaşacağını açıkladı. Bir süre önce test edilmeye başlanan bu özellik, ilerleyen dönemde kalıcı hale gelecek.

Instagram'ın tek yeniliği bununla da sınırlı değil. Sosyal medya platformu artık videolar ve Reels sekmelerini de birleştiriyor. Profilinize girdiğinizde karşınıza çıkan gönderiler, videolar, Reels ve etikelendiğiniz gönderiler kısmı bundan böyle üç sekmeden oluşacak. 

Bu değişiklikle birlikte eğer hesabınız herkese açıksa ve Reels'a dönüşen bir video yayınlarsanız, herkes Reels'ınızı keşfedebilecek ve kendi Reels videosunu oluşturmak için orijinal sesinizi kullanabilecek. Ayrıca herkes Reels'ınızla bir remiks oluşturabilecek. Ancak bunu engellemenin de bir yolu var. Hesap ayarlarınıza girip diğer kullanıcıların Reels'ınızı yeniden düzenlemesini engelleyebileceksiniz.

Eğer hesabınız gizli olarak ayarlanmışsa Reels'ınız yalnızca takipçileriniz tarafından görülebilecek. Bu durumda remiks de oluşturulamayacağı için herhangi bir ayar değişikliği yapmak da gerekmeyecek. 

Bununla birlikte 15 dakikanın üzerindeki videolar normal video olarak paylaşılmaya devam edilecek. Ayrıca keşfet kısmına çıkan videoların özellikle 90 saniyeden kısa olacağı belirtildi. Kısa videoların keşif ve öneri sistemi için uygun olacağı açıklandı. 

Bu noktada en fazla merak edilen 15 dakikadan kısa yatay videolara ne olacağı. Zira birçok kullanıcı Reels kullansa bile Instagram'ın hatırı sayılır bir kitlesi yatay video paylaşımına devam ediyor. Instagram'ın TikTok'u yakalamak için böyle bir hamle yapması diğer kullanıcıları nasıl etkileyecek merakla bekliyoruz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.