Google, yılın geri kalanında işe alım hızını yavaşlatacak

Google, ekonomideki belirsizlik nedeniyle 2023'e kadar işe alımları yavaşlattı. Şirket sadece mühendislik, teknik ekip gibi kritik pozisyonlar için işe alım yapmaya devam edecek.
Google, yılın geri kalanında işe alım hızını yavaşlatacak

Google CEO'su Sundar Pichai, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına bir not gönderdi. Pichai'nin notunda Google'ın yılın geri kalanında işe alım hızını yavaşlatacağı bilgisi yer aldı.

Kritik pozisyonlar için işe alımlar devam edecek

Sundar Pichai, "Tüm şirketler gibi biz de ekonomik rüzgarlara karşı dayanıklı değiliz. Daha güneşli günlerde gösterdiğimizden daha fazla aciliyet, daha keskin odaklanma ve daha fazla açlıkla çalışarak daha girişimci olmamız gerekiyor." dedi. Kısacası Pichai, ekonomideki belirsizliğin kendilerini böyle bir önlem almaya gittiğini açıkladı. Aslında nota göre şirket, işe alımları tamamen dondurmuyor. Fakat işe alıma devam edilecek pozisyonlar ise Google için kritik pozisyonlar olacak. Bu pozisyonlar arasında mühendislik, teknik gibi roller yer alıyor. 

Alphabet hisseleri, bu yıl yüzde 21 düştü

Alphabet hisseleri bu yıl yüzde 21 oranında düşüş gösterdi. Şirket, analistlerin beklediği tahminleri kaçırdı, ayrıca şirketin Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ruth Porat, ileride başka bir zorlu dönemin olabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

İlk çeyrekteki büyüme, 2021′in ilk üç ayındaki yüzde 34′lük büyümeden bir önceki yıla göre yüzde 23′e yavaşladı. Pichai söz konusu notta, tüm bunlara rağmen şirketin ikinci çeyrekte 10 bin çalışanı işe aldığını söyledi. 

Sundar Pichai, bazı durumlarda işe alımların yavaşlatılmasının, yatırımların çakıştığı yerlerde konsolidasyon ve süreçleri düzene sokma anlamına geldiğini; diğer durumlarda, kalkınmayı duraklatmak ve kaynakları daha yüksek öncelikli alanlara yeniden dağıtmak anlamına geleceğini söyledi.

Google, konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.