IKEA Kreativ: yapay zeka ve 3D karma gerçeklik destekli tasarım aracı

Geomagical Labs tarafından hayata geçirilen IKEA Kreativ, odanızın fotoğraflarını 3 boyutlu ve etkileşimli dijital oyun alanlarına dönüştürüyor.
IKEA Kreativ: yapay zeka ve 3D karma gerçeklik destekli tasarım aracı

Şimdiye kadar gündemin nabzını tutan pazarlama stratejileri ve güncel teknolojileri benimsemesi ile gündeme gelen IKEA, yeni aracı IKEA Kreativ ile çıtayı bir kez daha yükseltiyor.

IKEA'nın yan kuruluşu Geomagical Labs tarafından hayata geçirilen IKEA Kreativ, odanızın fotoğraflarını 3 boyutlu ve etkileşimli dijital oyun alanlarına dönüştürüyor. Böylece evinizde yapacağınız değişikliklerin nasıl görüneceğini önceden deneyimleyebiliyorsunuz.

Kreativ, uzamsal programlama alanında yapay zeka geliştirmeleri, makine öğrenimi ve 3 Boyutlu karma gerçeklik teknolojilerini kullanıyor. Kreativ, IKEA'nın uygulamasında ve çevrimiçi platformlarında yayına alındı.

IKEA Kreativ'in detayları

Şirket, oluşturduğu bu talebe dayalı karma gerçeklik deneyimi ile kullanıcıların e-ticaret yolculuğunu bir üst seviyeye taşıyor. Kullanıcılar, IKEA'nın ilham verici dijital sergi alanında yer alan dijital ikizlerinden faydalanabildiği gibi mobilya yerleştirmek için kendi çektiği görüntüleri de yükleyebiliyor. Ardından duvar kağıdı değiştirmekten odaya mobilya eklemeye ya da mevcut mobilyaları odadan kaldırmaya kadar pek çok işlemi gerçekleştirebiliyor. 

İlerleyen dönemde ise evin duvar rengini değiştirme, duvar ve tavana mobilya ekleme, başkalarıyla birlikte evin tasarımını düzenleyebilme özellikleri yayınlanacak.

Şirket, tescilli bir teknoloji kullanırken geliştirme sürecinde olabildiğince açık kaynaklı standartlardan yararlandı. IKEA Kreativ'in mobil ve web uygulamaları ölçeklenebilir ve Container ile desteklenen bir yapı sunan, Google Cloud Platform'da barındırılan bulut tabanlı mikro servis platformu ve yapay zeka veri hattına sahip. 

IKEA Kreativ nasıl çalışıyor? 

Geomagical Labs'ın Ürün Yöneticisi Phil Guindi'nin aktardıklarına göre müşteriler bir odayı taradığında, telefondaki fotoğraf ve sensör verisi, buluttaki yapay zeka veri hattına yükleniyor. Burada veriler, istemci uygulamaların sahneleri etkileşimli olarak tasarlaması ve düzenlemesine müsade etmek ve de uzamsal verilerle geniş açılı görüntüler oluşturmasını sağlamak için GPU hesaplama kümesinde işleniyor. 

Bu arada IKEA Kreativ'in sürücüsüz araçlarla aynı yapay zeka nöral ağ teknolojilerini kullandığını belirtelim. Bu yapay zeka nöral ağları sayesinde Kreativ, geniş ölçekte görselleştirme kullanarak ev alanlarını anlayabiliyor. Söz konusu yapay zeka nöral ağları, araçlara, etraflarındaki alanı anlama yetisi kazandırıyor. Bu yeti, uzamsal algı veya sahne algısı olarak da tanımlanıyor. 

Phil Guindi, IKEA müşterilerinin yüzde 83'ünün kendilerini evinde iyi hissetmek istediğini ancak bu kişilerin yarısının bunu nasıl yapacağını bilmediğini dile getiriyor. IKEA Kreativ bu konuda müşterilere önemli bir çözüm sunabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.