Goggles: Brave Browser'dan kişiselleştirilebilir arama deneyimi

Yıllık 5 milyar sorguya ulaşan Brave arama motoru, Goggles özelliğiyle aramalara filtreler ve kurallar ekleyerek arama sonuçlarını kişiselleştirmesini sağlıyor.
Goggles: Brave Browser'dan kişiselleştirilebilir arama deneyimi

Brave Browser'ın 2021'de 50 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını sizlere aktarmıştık. 5 yıldır üst üste kullanıcı tabanını ikiye katlayan şirket, aylık aktif 50 milyon kullanıcıya ulaştı. Gelirlerini 4 kat artıran Brave Browser, 2021'de 1.3 milyon onaylı içerik üreticisi tarafından desteklendi. Ayrıca 2021 verilerine göre, Brave'de yıllık 2.3 milyar arama sorgusu gerçekleştirildi. 

Şirket, Brave'in arama özelliklerini geliştirerek rakiplerinden rol çalmaya hazırlanıyor. Yayınladığı yeni bir blog gönderisiyle arama sorgusuna dair güncel verileri paylaşan Brave, arama alanındaki yeni özelliği Goggles'ı duyurdu. Goggles'a yakından bakmadan önce, Brave aramalarına dair güncel verileri incelemekte fayda var. 

Şirketin paylaştığı verilere göre Brave aramalarda son 365 günde 2.5 milyar arama gerçekleşti. En yüksek seviyesinde günlük 14.1 milyon sorguya varan Brave arama motoru, yıllık olarak 5 milyar sorguya ulaştı. 

Bu noktada şirket, Google'ın 2.5 milyar sorguya ulaşmasının 1 yıldan fazla zaman aldıpını, DuckDuckGo'nun ise bu sayıya 4 yıldan fazla bir süre içinde ulaştığını belirtiyor. Bu etkileyici veriler ışığında Brave kendi arama motorunu beta sürümünden çıkararak kullanıcılara açma kararı verdi.  

Goggles nedir ve nasıl çalışır? 

Goggles, toplulukların ve kişilerin arama sonuçlarına filtreler ve kurallar ekleyerek arama sonuçlarını değiştirmesini sağlıyor. Bir anlamda arama sonuçlarınıza filtreler ekleyerek birbirinden farklı kriterlere bağlı olarak sıralanan bilgilere erişebiliyorsunuz. Bu arama sonuçlarından istemediğiniz alanları çıkarmanızı sağlarken, aramanın kapsamını genişletme imkanı yaratıyor. Böylece arama motoru sonuçlarında tek bir sıralama düzeni yerine, sınırsız sıralama seçeneğine kavuşuyorsunuz. 

Brave'in Goggles ile yapmaya çalıştığı şey ise arama sonuçlarını taraflılıktan arındırmak. Şu anda beta sürümünde olan Goggles'tan faydalanmak içinn search.brave.com'a giderek Goggles sekmesine basmanız yeterli. 

Goggles seçeneklerini kullanarak sadece sıralamayı teknoloji bloglarına göre değiştirebilir, Hacker News topluluğundaki domainleri önceliklendirebilirsiniz. Pinterest'i arama sonuçlarından çıkarabilir ve Rust programlama diliyle ilişkili içerikleri öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca kopya içerikleri arama sonuçlarının dışında bırakırken, doğru kaynakları sıralamanın başına yerleştirebilirsiniz. Eğer kendi Goggle'ınızı yapmak istiyorsanız, Brave'in ilgili Github sayfasını ziyaret etmeniz mümkün. 

Goggles ile arama motoru optimizasyonu kavramının yenileneceğini söyleyebiliriz. Özellikle en popüler 1000 sonucu, arama sonuçlarından çıkarmak, kaliteli içerikler yayınlayan ancak henüz kimseye ulaşamayan içerik üreticilerin sesini duyurmasını sağlayabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.