Elektrikli hava taşıtlarına odaklanan Overair, 145 milyon dolar yatırım aldı

Dikey kalkış ve iniş yapabilen tamamen elektrikli hava taşıtları geliştiren biri girişim olarak karşımıza çıkan Overair, yeni bir yatırım aldığını duyurdu.
Elektrikli hava taşıtlarına odaklanan Overair, 145 milyon dolar yatırım aldı

Tamamen elektrikli uçan taksilerin yakın gelecekte karşımıza çıkabileceklerini geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. Dikey kalkış ve iniş yapabilen tamamen elektrikli hava taşıtları geliştiren biri girişim olarak karşımıza çıkan Overair, yeni bir yatırım aldığını duyurdu.

Overair tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, 145 milyon dolar yatırım aldı. Hatırlatmak gerekirse Overair, 2019 yılının Aralık ayında A serisi yatırım turunda 25 milyon dolar yatırım almıştı. Alınan 145 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte girişimin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 170 milyon dolara ulaştı.

2019 yılında Abraham Karem ve Ben Tigner tarafından Kaliforniya'da Karem Aircraft bünyesinde kurulan Overair, dikey iniş ve kalkış yapabilen tamamen elektrikli bir prototip üzerinde çalışıyor. Alınan 145 milyon dolarlık yatırım, Butterfly isimli prototipin 2023 yılının ikinci yarısına kadar geliştirilmesi için kullanılacak.

Overair, geliştirdiği Butterfly isimli prototip ile birlikte Federal Havacılık İdaresi sertifikasını almayı hedefliyor. Overair'ın yatırımcıları arasında bulunan Güney Kore merkezli Hanwha Aerospace'in şirketin yüzde 30'una sahip olduğunu da ekleyelim.

2019 yılında Overair'a 25 milyon dolar yatırım yapan Hanwha Aerospace, girişimin yüzde 30 hissesinin de sahibi oldu. Gerçekleşen yatırım anlaşması kapsamında Hanwha Aerospace'in Overair'e elektrik motorları ve pil sağlayacağını da paylaşalım. Overair tarafından geliştirilecek olan elektrikli hava taşıtlarının ilk etapta ABD, sonrasında ise Güney Kore'de kullanıma sunulması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.