Jack Dorsey'nin TBD'sinden Web5: Bitcoin blok zincirinde web platformu

Web5: geliştiricilerin, merkeziyetsiz tanımlayıcılar ve merkeziyetsiz web node'ları kullanarak merkeziyetsiz web uygulaması yazmasını sağlayan, kimlik ve veriler üzerinde sahipliği ve kontrolü kullanıcıya geri veren merkeziyetsiz web platformu
Jack Dorsey'nin TBD'sinden Web5: Bitcoin blok zincirinde web platformu

Hatırlarsanız Square CEO'su Jack Dorsey, 2021'in Temmuz ayında Square'in odağına bitcoini alan TBD isimli bir yeni bir çözüm geliştirdiğini açıklamıştı. O dönemde yapılan açıklamalar bizlere platformun temel amacının merkezi olmayan finansal hizmetler oluşturmayı daha kolay bir hale getirmek olduğunu gösteriyordu. 

TBD bugün paylaştığı bir sunum ile Web5'i duyurdu. Paylaşılan dokümanlara göre; Web5, geliştiricilerin, merkeziyetsiz tanımlayıcılar ve merkeziyetsiz web node'ları kullanarak merkeziyetsiz web uygulaması yazmasını sağlayan, kimlik ve veriler üzerinde sahipliği ve kontrolü kullanıcıya geri veren merkeziyetsiz web platformlarına verilen isim. 

Sunumda günümüzde kullanılan web modeli ile TBD'nin hayata geçirmek istediği web modeli karşılaştırılıyor. TBD, kişisel ve sosyal iletişimin, finansal etkileşimlerin ve sevilen tüm uygulamaların toplandığı ve bireyleri merkeze alan merkeziyetsiz uygulama ve protokoller yaratmayı arzu ediyor. Bu uygulama ve protokollerin yeni bir klasmana ait olacağı vurgulanıyor. 

Sunum boyunca ilk olarak Kasım 2021'de duyurulan tbDEX de alt kırılımlarıyla aktarılıyor. tbDEX'in mesajlaşma sürecinde nasıl bir yol izleyeceği, DID ve Merkeziyetsiz Web Node'lar ile nasıl ilerleyeceği detaylı bir şekilde anlatılıyor. 

Aynı şekilde finansal süreçlerde izlenen yöntemlerde şematik olarak paylaşılıyor. Şu an için ilk etapta kısa bir önizleme sunan dokümanlar, ilerleyen dönemde daha detaylı anlatımlarla da ilgilenenleri kendine çekebilir. 

Sunumda merkeziyetsiz web node'ları da detaylandırılıyor. Veri depolama için bir gelişen bir standar olan merkeziyetsiz web node'ları, uçtan uca şifrelenmiş ya da kamuya açık mesajları ve veriyi depolamak ve göndermek için kullanılacak. 

TBD'nin paylaştığı sunum aynı zamanda Progressive Web App tanımını ve Web5 ağını topolojisini de içeriyor. Şu an için bu merak uyandıran konsept, ilerleyen dönemde bir platform olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Twitter'ı ardında bırakan Jack Dorsey, blockchain tabanlı yeni nesil bir sosyal ağ ile bizi şaşırtabilir. Gelişmeleri yakından takip edip aktarmaya devam edeceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.