Ford, elektrikli araçlarını sabit fiyattan çevrim içi satma kararı aldı

Ford'un CEO'su Jim Farley, araçları doğrudan müşteriye ulaştıracaklarını ifade etti. Farley, bu satış stratejisinin lojistik maliyetlerini düşereceğini kaydetti.
Ford, elektrikli araçlarını sabit fiyattan çevrim içi satma kararı aldı

Amerikan araç üreticisi Ford, elektrikli otomobilleri sabit fiyatla sadece çevrim içi satma kararı aldıklarını açıkladı. Bernstein Stratejik Kararlar Konferansı'nda konuşan Ford'un CEO'su Jim Farley, araçları doğrudan müşteriye ulaştıracaklarını ifade etti.

Farley, bu satış stratejisinin lojistik maliyetlerini düşereceğini kaydetti. Şirketin karını korumak için önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi. Çevrim içi satışlarının ne zaman başlayacağına dair net bir tarih açıklanmadı

Farley, Fordu'un 2026 yılına kadar yılda 2 milyon elektrikli araç satmayı hedeflediğini de belirtti. Bu açıklamanın Michigan, Ohio ve Missouri'deki fabrikalarında çalışacak 6 bin 200 işçi alacaklarını duyurmasından hemen sonra gelmesi dikkat çekti.

Ford'un elektrikli araç konusuna öncelik verdiği biliniyor. Şirket, özellikle Avrupa'da satacağı tüm otomobillerin 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olması yönünde yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Ford, Mart ayında elektrikli ve içten yanmalı araçlar için yeniden yapılanmaya gittiğini duyurmuştu.

Aynı ay içinde teknoloji şirketi Cisco ile ortaklık yapacağı haberiyle gündeme geldi. Buna göre Cisco'nun bulut bazlı video konferans uygulaması olan Cisco Webex Teams'i elektrikli araçlarında kullanacağı açıklandı. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda net bir tarih verilmedi. Webex, mesajlaşmasını, sesli ve görüntülü aramaya olanak sağlayan bir işbirliği aracı olarak da biliniyor.

Bir taraftan çevrim içi satış kararı aslında yeni bir pazarlama strateji değil. Çünkü Ford'un en güçlü rakibi Tesla, 2019'da çevrim içi araç satışına başlamıştı. Tesla CEO'su Elon Musk, bu değişimin masrafları ciddi bir şekilde azaltacağını ve 35 bin dolarlık Model 3'ün sunulmasına yardımcı olacağını söylemişti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.