Merkeziyetsiz borsa platformu Mangata, Paribu Ventures'ın da katılımıyla 4.2 milyon dolar yatırım aldı

Tüm ekosistemlerin token’larının tek bir platform üzerinde alışverişinin yapılmasına olanak tanıyan borsa platformu Mangata, Paribu Ventures’tan 60 milyon dolar değerleme ile 4.2 milyon dolar yatırım aldı.
Merkeziyetsiz borsa platformu Mangata, Paribu Ventures'ın da katılımıyla 4.2 milyon dolar yatırım aldı

İlk yatırımlarını Float Capital ve Angelic projeleriyle gerçekleştiren Paribu Ventures, şimdi de yeni nesil merkeziyetsiz borsa platformu olan Mangata’ya yatırım yaptı. Paribu Ventures'ın son yatırımından bugün gerçekleştirdiğimiz canlı yayında da bahsettik.

Tüm ekosistemlerin token’larının tek bir platform üzerinde alışverişinin yapılmasına olanak tanıyan Slovakya merkezli borsa platformu Mangata, Paribu Ventures’tan yatırım aldı. 60 milyon dolar değerleme ile 4.2 milyon dolar yatırım alan Mangata’nın yatırım turuna Paribu Ventures’ın yanı sıra Altonomy, Polychain, IOSG Ventures, TRGC, Signum Capital, Infinity Ventures Crypto, Figment, ZMT Capital ve AngelDAO katıldı.

Mangata aldığı yatırımı, merkeziyetsiz borsaların yaşadıkları en büyük teknik problem olarak görülen MEV (Miner Extractable Value) ataklarına çözüm bulan bir protokol geliştirip yayınlamak için kullanacak. Sadece 2020 ve 2021 yıllarında merkeziyetsiz borsa kullanıcılarını 902 milyon dolar zarara uğratan MEV atakları; madenci veya doğrulayıcının üretilen bloklar içindeki işlemleri, kendi çıkarı doğrultusunda sıraya almaması veya sıranın sonuna alması anlamına geliyor. Madenci veya doğrulayıcı bu hamleyle işlem sırasında kullanıcının önüne geçip fiyatı manipüle ederek kullanıcının aynı işlem için daha yüksek ücret ödemesine yol açıyor.

Kısa bir süre önce Polkadot’un Kusama ağında canlıya alınan Mangata, geliştirdiği protokol ile yalnızca Polkadot değil Ethereum blokzincirinde de aynı soruna çözüm bulmayı planlıyor. Mangata, bu yılın son çeyreğinde token arzı ile merkeziyetsiz borsa platformunu Polkadot ana ağa taşımayı ve hızla büyümeyi hedefliyor.

Şu an için 16 kişilik bir ekiple çalışmalarına devam eden Slovakya merkezli Mangata, uzaktan çalışma opsiyonuyla beraber ekibini büyütmeye devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.