Online market servisi Gorillas, 300 çalışanını işten çıkardı

Kağan Sümer'in de kurucusu olduğu Berlin merkezli online market servisi Gorillas, ofis çalışanlarının yarısını, yani yaklaşık 300 kişiyi işten çıkardı.
Online market servisi Gorillas, 300 çalışanını işten çıkardı

Kağan Sümer'in de kurucusu olduğu Berlin merkezli online market servisi Gorillas, ofis çalışanlarının yarısını, yani yaklaşık 300 kişiyi işten çıkardı. Ürünleri 10 dakika gibi kısa bir sürede teslim etmeyi vadeden Gorillas, yedi ay kadar önce aldığı yatırım almış ve bu yatırımla şirketin değerlemesi 3 milyar dolara ulaşmıştı. 

Gorillas ile ilgili tek haber işten çıkarmalar da değil. Şirket, ayrıca gelirinin yüzde 90'ını oluşturan beş pazara odaklanmayı da planlıyor. Bu pazarlar ise İngiltere, ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda olarak belirtiliyor. Şirket ayrıca, Gorillas markası için olası tüm stratejik seçeneklere baktığını belirttiği İspanya, Danimarka, İtalya ve Belçika'da da faaliyet gösteriyor. Şirketin beş pazara odaklanacak olması diğer dört pazardan çekileceği anlamına geliyor olabilir, ancak bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor. 

Mart ayında paylaşılan ve TechCrunch tarafından elde edilen bilgilere göre Gorillas, 700 bin civarında aktif müşteriye sahip. Diğer kaynaklar ise şubat ayının sonunda, Gorillas'ın bir sonraki yatırım turunda en az 630 milyon euro yatırım aradığını açıklamıştı. TechCrunch'ın kaynağı ise şirketin bankada 300 milyon doları kaldığını tahmin ettiğini, ancak tedarikçilere ve diğerlerine borçlu için başının belaya girdiğini söyledi. Tabii ki bunlar sadece bazı isimsiz kaynaklardan alınan bilgiler, yani şirketin bu konuda herhangi bir resmi açıklaması bulunmuyor. Ancak işten çıkarmaları göz önünde bulundurduğumuzda her şey olası görünüyor. 

Online market pazarında son dönemde ciddi bir rekabet var ve bu da şirketlerin temkinli adımlar atması gerektiği anlamına geliyor. Gorillas'ın daha fazla kaynak bulmakta zorlandığını ve bu yılın mayıs ayında uygulamasının yalnızca 320 bin kez indirildiği belirtiliyor. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, hızlı market teslimatının bizdeki örneklerinden ve Gorillas'ın da rakibi Getir'in 1,5 milyon kez indirildiğini söyleyebiliriz. Tabii bu noktada şirketlerin faaliyet gösterdiği ülkelerin sayısı da önemli. Ancak Gorillas'ın son gelişmeleri her ne olursa olsun ilgi çekici. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.