Instagram'ın logosu, paylaşım düzenleri ve fontları yenilendi

Yapılan değişiklikler kapsamında Instagram logosunda gördüğümüz gradyanının renk paleti yenilendi. Buna ek olarak şirket, “Instagram Sans” isimli yeni fontunu duyurdu. Ayrıca Instagram yeni paylaşım düzenlerini (Layout) de açıkladı.
Instagram'ın logosu, paylaşım düzenleri ve fontları yenilendi

Instagram dün paylaştığı bir blog gönderisi ile logo ve fontlarında değişiklik yaptığını duyurdu. Şirketin paylaştığı gönderide, marka kimliğinin daha kapsayıcı hale getirildiği belirtiliyor. Global olarak devasa kullanıcı tabanına sahip olan Instagram, bu yenilikler ile hemen hemen her dil ve kültürden kullanıcılara hitap etmeyi amaçlıyor. 

Yapılan değişiklikler kapsamında Instagram logosunda gördüğümüz gradyanının renk paleti yenilendi. Ayrıca uygulama içinde kullanılan tasarım bileşenlerinde gradyanın sürekli hareket halinde olması hedeflendi. Gradyan 5 rengin yer aldığı bir paletten oluşuyor. Ekip, gradyanın, hikaye halkaları, ikonlar ve iletişim esnasında kullanıldığını belirtiyor. Instagram, renk paleti ve gradyanın kullanım alanları ile ilgili tüm detayları Gradient sayfasında detaylandırıyor. 

Buna ek olarak şirket, “Instagram Sans” isimli yeni fontunu duyurdu. Instagram logosundan ilham alan bu font, Instagram Sans Regular, Bold, Light, Medium, Condensed ve Condensed Bold seçeneklerine sahip. Instagram Sans'ın Latin alfabesi dışındaki alfabeleri de kapsaması için tasarlandığını söylemek mümkün. Ekip, kare ve dairenin birleştiği bu yeni forma “squircle” ismini veriyor. Fontun grotesk ve geometrik stillerin bileşimi olduğu vurgulanıyor. 

Ayrıca Instagram yeni paylaşım düzenlerini (Layout) de açıkladı. Yeni Layout'u "esnek ve uyarlanabilir" olarak tanımlayan şirket, paylaşım düzenlerinin içerik etrafında şekillendiğini aktarıyor. Akış'ta paylaşılan içeriklerin boyutları 9:16, 4:5, 1:1 ve 16:9 olarak değişiyor. 

Instagram'ın marka kimliğindeki bu değişiklik daha fazla kullanıcıyı kendine çekmek için tasarlanmış olabilir. Ne de olsa Adam Mosseri'nin belirttiği gibi Instagram bir süredir TikTok ve YouTube ile ciddi bir rekanbet içinde. Bu değişikliklerin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini hep birlikte izleyip göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.