Instagram, Reels içeriklerini şablonlara dönüştüren yeni Templates özelliğini test ediyor

Templates özelliği ile başka Reels videolarını kopyalayarak bir şablon olarak kullanabileceksiniz.
Instagram, Reels içeriklerini şablonlara dönüştüren yeni Templates özelliğini test ediyor

Hashtag sayfasından "En Yeni" sekmesini kaldırmayı test eden Instagram, şimdi de Templates isimli yeni bir özelliği test ediyor. Templates özelliği ile başka Reels videolarını kopyalayarak bir şablon olarak kullanabileceksiniz. Özellik, şu an için yalnızca sınırlı sayıda kullanıcının ilgisine sunuldu. 

Bu arada TikTok'un da "Templates" özelliğine sahip olduğunu belirtelim. Görünen o ki; Instagram, TikTok'u kopyalamakla kalmıyor, TikTok'un özelliklerini de kademeli olarak Reels'e ekliyor. 

Aslına bakarsanız Instagram'ın Templates özelliği üzerinde çalıştığı ilk olarak, platformlardaki gizli özellikleri keşfetmesiyle tanınan Alessandro Paluzzi tarafından fark edilmişti. Paluzzi, Templates özelliği Ocak ayının son günlerinde takipçileriyle paylaşmıştı. 

Paluzzi'nin ardından Mart ayında ise pazarlama profesyoneli ve içerik üreticisi Josephine Hill özelliği test ettiğini duyurdu. Josephine Hill'in paylaştığı görselden anlaşılacağı üzere kullanıcılar başka bir Reels'in şablonunu kopyalayarak, bu şablona kendi görsellerini ve müziğini ekleyebiliyor. 

Instagram'ın TikTok ile rekabeti 

Reels ve TikTok'u avucunun içi gibi bilen Z kuşağını aksine, Instagram'daki pek çok kullanıcı, Reels formatında içerik üretmeye henüz tam olarak alışamadı. Şirket, algoritmada Reels içeriklerini önceliklendirerek içerik üreticilerini ve işletmeleri Reels kullanımına teşvik etse de; TikTok ile rekabet etmek için daha fazla kullanım oranına ihtiyacı var. Templates özelliği ise tam olarak bu problemi çözüyor. 

TikTok'taki içeriklerin Reels'te de paylaşılması ise Instagram'ın içerik üretimi konusunda henüz istediği aşamaya gelemediğini gösteriyor. Şirket bunu engellemek için TikTok logolu içerikleri platformunda öne çıkarmayacağını da açıkça dile getirdi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.