Şerafettin Özsoy ve Ahmet Sefa Bir'den yeni yatırım ağı: in4startups

Global olarak doğan ve çalışmalarına global olarak başlayan in4startups'ın Türkiye ayağı, SPK’dan melek yatırım ağı lisansıyla faaliyet gösterecek.
Şerafettin Özsoy ve Ahmet Sefa Bir'den yeni yatırım ağı: in4startups

Girişimcilik ekosisteminin yakından tanıdığı Şerafettin Özsoy ve Ahmet Sefa Bir, girişimcilerle yatırımcıları buluşturacak bir yatırım platformu kurdu. in4startups adı verilen yatırım ağının dijital altyapı hazırlıkları hala sürüyor. Mayıs ayı itibarıyla ise girişim başvurularının alınacağı ve yatırımcı kayıtlarının yapılmaya başlanacağı belirtiliyor. Global olarak doğan ve çalışmalarına global olarak başlayan yapının Türkiye ayağı, SPK’dan melek yatırım ağı lisansıyla faaliyet gösterecek.

Global ve dijital yatırım ağı olan in4startups.com'un bir girişim refleksine sahip olarak, yatırıma açık durumda olduğunun altı çiziliyor. Fon, önümüzdeki 2 yıl boyunca hızlı bir şekilde yurt içi ve yurt dışından yatırımlar alarak büyümesini ivmelendirmek istiyor.

In4startups’ın iş modeli

In4startups’ın iş modelinde girişimler doğrudan in4startups'a başvurucaklar. Başvurular neticesinde olumlu bulunan girişimler hakkında girişim analizi, teknik analiz, hukuk analizi ve finansal değerleme çalışması yapılacak. Sisteme kabul edilenler, sisteme üye olan yatırımcılarla eşleştirilecek. Öte taraftan sisteme başvuracak yatırımcılar da analize tabi tutulacak, öncelikleri ve stratejik beklentileri analiz edilecek. Taraflar birbirlerini sistem üzerinde keşfedebileceği gibi, in4startups ekibi tarafından da eşleşmeler gerçekleştirilecek. Girişimin ihtiyaç duyacağı yatırım tutarı ve yatırımcıların stratejik beklentileri yönetilerek farklı yatırımcıların “co- investor” olarak girebilmelerine imkan sağlayacak şekilde yatırım turlarının yönetilmesi de sağlanacak.

Platform üzerinde girişimlere yönelik birçok analiz hazırlanacağı için sadece yatırım yapma amacı odakta olmayacak; girişimlerle iş birliği yapmak isteyen kuruluşlara da hizmet veriliyor olacak.

In4startups’ın yatırımcı hedef kitlesi

Sistemde yatırımcı hedef kitlesinde ise bireysel olarak yatırımcı olmak isteyen ama girişim seçme, analiz etme ve değerlemesi konusunda destek arayan bireysel yatırımcılar, AR-GE teşvik yönetmeliğindeki değişiklikle birlikte alınan teşviklerin yüzde 2’si kadar girişimlere yatırım yapma zorunluluğu olan ama halihazırda yatırım süreçlerini takip edilecek personeli olmayan kuruluşlar, Türkiye’de operasyonu olmayan ama bu operasyonu danışmanlıkla çözerek Türkiye piyasasında yatırım yapmak isteyen VC’ler, Türkiye’de operasyonu olan ama yabancı VC’lerle birlikte “co-investor” olarak yatırım yapmak isteyen ve bu ortak yatırım sürecinde destek almak isteyen yerli VC’ler ile halihazırda yatırım yapmayı düşünmemek ile birlikte iş birliği yapmak için seçilmiş ve filtrelerden geçirilmiş girişimler arayan kurumsal firmalar bulunuyor.

In4startups, kısa süre içerisinde Türkiye dışındaki operasyonlarını başlatmayı da hedefliyor. Önceliklediği ülke pazarları ise Singapur, Hong Kong, Malezya, Endonezya, İngiltere, Dubai, Kuveyt, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa ve ABD olarak açıklanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.