Dijital tıbbi çeviri platformu Jeenie, 9,3 milyon dolar yatırım aldı

Jeenie, kullanıcıların çeviri talebine 30 saniye gibi kısa bir süre içinde cevap veriyor. Çevirmenler, freelance (serbest çalışan) olarak konumlanıyor. Ses ve video hizmeti yanında duyma engelliler için Amerikan İşaret Dili seçeneği de mevcut. 
Dijital tıbbi çeviri platformu Jeenie, 9,3 milyon dolar yatırım aldı

Tıp alanında çeviri, tıbbi dokümanlar ve eczacılık sektöründeki prospektüsler başta olmak üzere tıp ile ilgili olan her şeyi kapsıyor. Terminolojinin ağırlığı ve zorluğundan ötürü yapılan en küçük bir hata bile büyük problemlere yol açabiliyor. Dolayısıyla bu alandaki süreçleri iyileştirmek için geliştirilen teknolojiler oldukça önem taşıyor ve yatırımcıların odağını bu yöne kaydırıyor. 

Bugün edindiğimiz bilgilere göre; dijital tıbbi çeviri platformu Jeenie, 9,3 milyon dolar yatırım aldı. Yeni gelen yatırım şirketin Ar-Ge süreçlerini geliştirilmesinde kullanılacak. 

ABD merkezli şirket, 2018 yılında iki girişimci Kirsten Brecht Baker ve Richard Brecht tarafından hayata geçirildi. Girişimcilerin ilk baştaki hedefi seyahat eden turistlere yönelik çeviri hizmeti sunmak idi. Ama 2020 yılında başlayan pandemi sebebiyle şirketin odağı sağlık sektörüne kaydı.

Platform, kullanıcıların çeviri talebine 30 saniye gibi kısa bir süre içinde cevap veriyor. Çevirmenler, freelance (serbest çalışan) olarak konumlanıyor. Ayrıca ses ve video hizmeti yanında duyma engelliler için Amerikan İşaret Dili seçeneği de mevcut. 250 yabancı dil seçeneğini de bünyesinde barındırıyor. 

Bir mobil uygulama olarak karşımıza çıkan girişimin kullanıcıların yüzde 90'ını hasta ve sağlık çalışanlarından oluşuyor. Jeenie, son dönemde mültecilerle de çalışmaya başladı. Girişim, özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya işgal etmesiyle ABD'ye gelen Ukraynalı mültecilerle verdikleri hizmetle dikkat çekiyor.

Buradan da anlaşıldığı gibi özellikle pandemi sonrası dönemde dijital tıbbi çeviri alanı, sağlık sisteminde hastaların bakıma erişmesine yardımcı olmak için oldukça önem taşıyor. ABD'de bulunan Mount Sinai Medical Center, uzaktan hasta bakım girişimi Caregility ile birlikte çalışıyor. Ayrıca Southcoast Health, sağlık çalışanların ve hastaların uzaktan video yorumlama hizmetlerine erişmesine yardımcı olmak için Stratus Video ile ortaklık yapıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.