Sağlık alanında giyilebilir teknolojilere odaklanan VivoSense, 25 milyon dolar yatırım aldı

Şirket, geliştirdiği sensörlerle dijital olarak vücut tarafından üretilen, kan veya idrar gibi vücut sıvılarında tespit edilelen ve spesifik bir süreci, durumu veya hastalığı belirten bir madde yani biyobelirteçlerin izlenmesine yardımcı oluyor. 
Sağlık alanında giyilebilir teknolojilere odaklanan VivoSense, 25 milyon dolar yatırım aldı

Giyilebilir cihazların kullanımı sağlık sektöründe etkisini göstermeye başladı. Buradaki amaç, kıyafet ve kumaşlara bilgi ve iletişim teknolojilerinin entegre edilmesi olarak tanımlanabilir. 2025 yılında ise giyilebilir teknoloji pazarının yüzde 18 büyüyerek 225 milyar dolara ulaşmasını bekleniyor. Sağlık sektörü içinde bu alan, birçok yatırımcının dikkatini çekiyor.

Bugün edindiğimiz bilgilere göre sağlık verilerine odaklanan giyilebilir teknoloji girişimi VivoSense25 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Perceptive Xontogeny Ventures (PXV) Fund ve Debiopharm Innovation Fund tarafından ortak yönetildi.

VivoSense CEO'su Dudley Tabakin yapılan yatırımı 'stratejik olarak tanımlıyor. Yeni gelen yatırım turunun şirketin geliştirdiği teknolojinin tıbbi  olarak karar vermede yeni yöntem olarak değerlendirilmesinde önemli bir adım olarak niteliyor.  

Şirket, geliştirdiği sensörlerle dijital olarak vücut tarafından üretilen, kan veya idrar gibi vücut sıvılarında tespit edilelen ve spesifik bir süreci, durumu veya hastalığı belirten bir madde yani biyobelirteçlerin izlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca araştırma ve hasta bakımı için giyilebilir sensörlerden elde edilen veriyi yorumlamaya yardımcı olmak VivoSense adlı bir yazılıma sahip. ABD merkezli şirket, 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Geçen Haziran ayında hem sağlık hem de giyilebilir cihaz teknolojilerine odaklanan bir girişim olarak karşımıza çıkan Finlandiya merkezli Veri, yeni yatırım aldığını duyurmuştu. Veri, tohum öncesi ve tohum yatırım turlarında toplamda 4 milyon dolar yatırım almıştı. Yatırım turu ProFounders liderliğinde gerçekleşmişti. ProFounders'ın haricinde ise Lifeline Ventures, Accel, Johannes Schildt ve Kristian Ranta katılmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.