BAYC'nin yaratıcısı Yuga Labs, CryptoPunks ve MeeBits'i satın aldı

Yuga Labs, 423 adet CryptoPunk ve 1711 adet Meebit'in sahibi olurken, her iki koleksiyonun marka, telif ve diğer IP haklarını da elde etmiş oldu. Satın almanın akabinde CryptoPunks ve Meebits sahipleri ticari haklara kavuşacak.
BAYC'nin yaratıcısı Yuga Labs, CryptoPunks ve MeeBits'i satın aldı

NFT dünyasının sevilen koleksiyonu Bored Ape Yatch Club'ın yaratıcısı Yuga Labs, sektörün önemli iki koleksiyonu CryptoPunks ve MeeBits'i Larva Labs'ten satın aldı. Şirket, bu satın alma ile birlikte 423 adet CryptoPunk ve 1711 adet Meebit'in sahibi olurken, her iki koleksiyonun marka, telif ve diğer IP haklarını da elde etmiş oldu. 

Şirket, paylaştığı duyuruda, NFT pazarına giriş yaparken, CryptoPunks'a ve projenin kurucuları Matt Hall ve John Watkinson'a derin bir hayranlık duyduklarını dile getirdi. İkilinin ürettikleri işlerin  NFT'leri, Ethereum blockchain'ini ve tüm kripto dünyasını ileri taşıdığını dile getirdi. Ayrıca BAYC'nin üretim süreçlerine ilham verdiği de belirtildi.

Satın alma fikrinin BAYC ortağı Guy Oseary ve Larva Labs ortaklarının konuşmaları esnasında ortaya çıktığı ve sürecin organik bir şekilde gerçekleştiği vurgulandı. 

Yuga Labs'in gelecek planları

Yuga Labs, CryptoPunks ve Meebits'in inşa etmekte oldukları daha geniş bir ekosistemin bir parçası olacağını açıkladı. 

İlk adımda CryptoPunks ve Meebits sahipleri ödüllendirilecek, BAYC ve MAYC sahiplerinin yararlandığı ticari hakların aynısı kendilerine de tanımlanacak. Ekip, her iki koleksiyon için de hukuk departmanının yeni şart ve koşullar hazırladığını açıkladı. 

Bu hakları devrederek, CryptoPunks ve Meebits'i web3 değerleriyle daha da uyumlu hale getirecek. Böylece şirket, üçüncü taraf geliştiricilerin ve topluluk yaratıcılarının CryptoPunks ve Meebits'i web3 projelerine dahil etmelerini amaçlıyor.  

Yuga Labs, söz konusu NFT koleksiyonlarını BAYC için geliştirdikleri "kulüp" modeliyle bir araya getirmeyi düşünmediğini açıkladı. Şirket, BAYC'nin Yuga'da inşa ettikleri evrenin merkezinde yer aldığını, CryptoPunks'ın ise tarihi bir koleksiyon olduğunu ifade etti.

Yuga Labs, CryptoPunks ve Meebits'e kullanılabilirlik (utility) eklemek istediklerini ancak bunu aceleye getirmeden, topluluğu dinleyerek ve fikirlerin üzerine düşünerek hayata geçireceklerini açıkladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.