Geçen yıl dünya genelinde temiz enerji teknolojilerine 105 milyar dolar yatırım yapıldı

2021 temiz enerji için "rekor yılı" oldu. Bu doğrultuda elektrikli araç, hidrojen ve karbon yakalama teknolojilerine 105 milyar dolar yatırım yapıldı. Buna paralel olarak ABD'de elektrikli araç satışı 2020'den 2021'e iki katına çıktı.
Geçen yıl dünya genelinde temiz enerji teknolojilerine 105 milyar dolar yatırım yapıldı

Küresel iklim değişikliği, insan sağlığı ve ekonomiye yönelik giderek artan riskleri beraberinde getiriyor. Fosil yakıtları iklim krizinin en büyük tetikleyicilerinden biri... Önümüzdeki 30 yılda temiz enerji kaynaklarına dönmek ve fosil yakıtlardan kurtulup temiz enerjiye geçişe yönelik bazı adımlar oldukça önem taşıyor.

Hatta 2021 temiz enerji için "rekor yılı" oldu. Bu doğrultuda elektrikli araç, hidrojen ve karbon yakalama teknolojilerine 105 milyar dolar yatırım yapıldı. Buna paralel olarak ABD'de elektrikli araç satışı 2020'den 2021'e iki katına çıktı.

ABD temiz enerji yatırımlarıyla dikkat çeken ülkelerin başında geliyor. Kasım ayında iklim değişikliğiyle mücadelede "ülke tarihinin en büyüğü" olarak nitelediği harcama paketini şekillendirdi. Buna göre temiz enerji, elektrikli araçlar ve sert hava koşullarına karşı önlemleri içeren iklim değişikliği ile sosyal hizmetler paketi için 1 trilyon 750 milyar dolar kaynak ayrılacağını açıkladı. 

Biden Hükümeti, ABD'deki sera gazı emisyonunu 2030 yılına kadar 1 milyar ton azaltarak karbon salımını yarı yarıya azaltmayı hedefliyor. Bir taraftan yenilenebilir enerji hala ülkenin enerji sektörünün yüzde 20'sinden fazlasını oluşturuyor. Temiz enerji kaynaklarının ABD'nin geleceği için çok önemli olsa da yapılan yatırımların yeterli olmadığı kaydedildi.

American Clean Power'ın raporu; ülkenin temiz enerji konusunda 2030 yılına kadar belirlediği hedeflerine ulaşması için geçen sene yaptığı yatırımları iki katına çıkarması gerektiğini belirledi. Hatta Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) yaptığı diğer bir araştırma ise ABD'nin 2050 yılına kadar ham petrol ve gaz ürünlerinin enerji sektörüne hakim olacağını ortaya koydu. 

Bir taraftan geçen Kasım ayında Türkiye, ABD, İngiltere, Hindistan, Kanada, Çin, Mısır, Avrupa Birliği, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya'nın aralarında bulunduğu 40'ın üzerinde ülke uluslararası bir plan olarak tasarlanan Glasgow Atılım Gündemi’ne  imza verdi. Buna göre temiz enerji teknolojilerinin 2030'a kadar tüm dünyada herkes için erişilebilir ve düşük maliyetli olmasını sağlamayı amaçlayacak çalışmalar yapılacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.