170 milyon dolar yatırım alan Volocopter'ın değerlemesi 1,7 milyar dolara ulaştı

2021 yılının Mart ayında ise 220 milyon dolar yatırım alan Volocopter, yaklaşık 1 yıl sonra yeni bir yatırım aldığını duyurdu.
170 milyon dolar yatırım alan Volocopter'ın değerlemesi 1,7 milyar dolara ulaştı

Otonom uçan taksi girişimi olarak karşımıza çıkan Almanya merkezli Volocopter'i ilk olarak 2017 yılının Ağustos ayında sizlere aktarmıştık. 2021 yılının Mart ayında ise 220 milyon dolar yatırım alan Volocopter, yaklaşık 1 yıl sonra yeni bir yatırım aldığını duyurdu.

Volocopter tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, E serisi yatırım turunda 170 milyon dolar yatırım aldı. 170 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte ise Volocopter'ın değerlemesi ise 1,7 milyar dolar olarak açıklandı.

Volocopter girişiminin 170 milyon dolarlık E serisi yatırım turu, Güney Kore merkezli WP Investment liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, WP Investment haricinde ise Honeywell ve şirketin eski yatırımcıları arasında bulunan Atlantia, Whysol ve btov Partners'ın katıldıklarını da ekleyelim.

Bu isimlerin yanı sıra ise Volocopter'ın yatırımcıları arasında DB Schenker, Zhejiang Geely Holding Group, Intel ve Daimler gibi önemli şirketler de yer alıyor. 170 milyon dolarlık E serisi yatırım turu ile birlikte Volocopter'ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 576 milyon dolara ulaştı.

2011 yılında Alexander Zosel ve Stephan Wolf tarafından Almanya'da kurulan Volocopter, şehir içi ulaşım için otonom uçan taksiler geliştiriyor.

Yaklaşık 10 yıldır geliştirme sürecine devam eden Volocopter, önümüzdeki yıllarda ise Singapur, İtalya ve Fransa'da aktif olarak kullanılma sunulmayı hedefliyor. Volocopter tarafından aktarılan bilgilere göre alınan 170 milyon dolarlık yatırım, uçan taksilerin sertifikasyon süreçleri ve global lansman için kullanılacak.

Otonom uçan taksi konsepti gelecekte şehir içi ulaşımın en önemli alternatiflerinden biri olabilir. Uzun yıllardır bu konu üzerine çalışan pek çok firmanın yer aldığını da hatırlatalım. İlerleyen dönemlerde otonom uçan taksilerin test süreçlerine başladığını görmemiz ise sürpriz olmayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.