Global fintech yatırımları 2021 yılında 210 milyar dolara ulaştı

KPMG'nin "Pulse of Fintech" isimli yeni raporuna göre 2021 yılı fintech sektörü için oldukça başarılı geçti.
Global fintech yatırımları 2021 yılında 210 milyar dolara ulaştı

Denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık alanında teknoloji temelli hizmetler sunan KPMG tarafından hazırlanan pek çok raporu geçtiğimiz dönemlerde sizlere aktarmıştık. KPMG'nin "Pulse of Fintech" isimli yeni raporuna göre 2021 yılı fintech sektörü için oldukça başarılı geçti.

Rapora göre fintech sektöründe geçtiğimiz yıl küresel ölçekte hacmi toplam 210 milyar dolar olan 5 bin 684 adet işlem gerçekleştirildi. İşlem sayısını 2020 yılı ile kıyasladığımızda ise 2021 yılında yüzde 55 oranında artış olduğunu da görüyoruz.

2021 yılı içinde gerçekleşen fintech yatırımları arasında en çok yatırım, ödeme sistemleri için yapıldı. Ödeme sistemleri, 2021 yılında toplamda 51,7 milyar dolarlık yatırım toplamayı başardı. En çok yatırım toplayan ikinci alan olan blockchain ve kripto paralar ise 2021 yılında 30,2 milyar dolar yatırım aldı.

Blockchain ve kripto paraları ise 4,85 milyar dolar ile siber güvenlik ve 1,62 milyar dolar ile Wealthtech alanları izledi. 2020 yılında 76 milyar dolar olan fintech odaklı global birleşme ve satın alma işlemlerinin değeri ise 2021 yılında 83,1 milyar dolara ulaştı.

Rapora göre küresel girişim sermayesi (VC) yatırımları ise yeni bir rekorla 115 milyar dolara ulaşarak 2018'de görülen 53,2 milyar dolar zirvesini geride bıraktı. 2021 yılında, 1 milyar doları aşan fintech odaklı yedi VC yatırım turu da gözlendi.

Küresel fintech pazarının çok güçlü bir yılı geride bıraktığını ve tüm fintech segmentleri için çok ciddi bir ilginin söz konusu olduğunu belirten KPMG Türkiye Fintech Sektör Lideri ve Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Başkanı Sinem Cantürk, 2022'de de fintech yatırımlarının hız kesmeden devam etmesinin beklendiğini paylaştı. Pulse of Fintech raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Pulse of Fintech raporuna göre 2022 yılı için global fintech trendleri

  • Gömülü finans geçtiğimiz yıldan bu yana gelişen bir trend olarak öne çıkıyor. Banka dışı kurumlara ve finans dışı firmalara hizmet vermek isteyen çok sayıda banka, müşteri deneyimini geliştirerek daha kapsamlı bir hizmet sunmayı hedefliyor. Daha çok sayıda bankanın gömülü çözümlere odaklanması bekleniyor.
  • Gömülü finans hizmetleri için talep artarken bu tür hizmetler için bu yıl içerisinde düzenleyici kurumların incelemelerinin de artacağı tahmin ediliyor.
  • Ödeme veya diğer finans hizmetleri sunan şirketler, yatırımcıların ve pazarın gözünde öne çıkmak amacıyla, veri şirketi veya veri sağlayıcı olarak konumlanmayı hedefliyor.
  • Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) konusunun şirketlerin gündeminde ne kadar geniş yer kapladığı biliniyor. Buna paralel olarak, iklim değişikliği, karbonsuzlaşma ve döngüsel ekonomi gibi konular dahil olmak üzere, ESG kabiliyetleri olan fintech şirketlerine olan ilginin artacağı öngörülüyor.
  • Unicorn şirketlerin sayısındaki ciddi artış, bu statünün başta ABD olmak üzere gelişmiş pazarlarda bir miktar cazibe kaybetmesine yol açabilir. Ancak henüz olgunlaşmamış fintech sektörlerinde unicorn statüsün hala önemli bir basamak olduğu belirtiliyor.
  •  
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.