Salesforce çalışanları, şirketin NFT planlarını protesto ediyor

NFT bulut satış platformunu yayına almayı planlayan şirket, kullanıcıların token temelli içerikler oluşturmasını ve yayınlamasını sağlayacak. Yaklaşık 400 Salesforce çalışanı, şirketin NFT planlarını protesto ediyor.
Salesforce çalışanları, şirketin NFT planlarını protesto ediyor

Salesforce çalışanları şirketin NFT hizmetlerini yayına almasını protesto etmeye başladı. Yaklaşık 400 çalışan, şirketin kripto girişimlerini durdurması için bir açık mektup imzaladı. Söz konusu mektup, şirketin mesajlaşma kanallarını kullanarak şirket içinde dolaştırılırken, çalışanların bu konuyu tartışmaya açmasını sağladı. 

Mektupta yer alan ifadeler, NFT'nin çevresel zararlarına dikkat çekiyor. Ayrıca mektupta NFT'lerin "yasalar tarafından kontrol edilmeyen, spekülatif finansal varlıklar" olduğu vurgulanıyor. 

Salesforce'un NFT planları

Şubat başında Salesforce'un CEO'ları Marc Benioff ve Bret Taylor katıldıkları çevrimiçi bir etkinlikte şirketin NFT bulut hizmetleri vizyonundan bahsetmişti. Bu bağlamda NFT bulut satış platformunu yayına almayı planlayan şirket, kullanıcıların token temelli içerikler oluşturmasını ve yayınlamasını sağlayacak. 

Buradan hareketle, uzun vadede şirketin OpenSea'ye rakip olmayı amaçladığını söyleyebiliriz. Öte yandan şirketin OpenSea gibi pazar yerlerinde kullanılmak üzere bir entegrasyon yayınlayabileceği de konuşuluyor. 

SalesForce pazar stratejisi direktörü Mathew Sweezey, aralık ayında kaleme aldığı bir blog gönderisinde 2022'de NFT'lerin gündeme oturacağını vurgulamıştı. Yine de blog gönderisinde şirketin planlarından henüz bahsedilmemişti. 

Açık mektubu imzalayan çalışanlar, NFT planlarının şirketine değerlerine aykırı olduğunu belirtiyor. Bu noktada SalesForce'un değerlerinin güven, başarılı müşteri deneyimi (customer success), inovasyon, eşitlik ve sürdürülebilirlik olduğunu belirtelim. NFT'lerin adil bir dağıtıma sahip olamaması ve karbon ayak izi, çalışanları en çok endişelendiren konular arasında yer alıyor. Çalışanlar,  SalesForce'un konuyu yeniden değerlendirmesini talep ediyor. 

Açık oturum düzenlenecek

Salesforce sözücüsü Karly Bolton ise bir dinleme oturumu gerçekleştireceklerini belirtiyor. Bolton'ın aktardıklarına göre; şirket bu dinleme oturumunu gelecek hafta gerçekleştirecek. 

Bu arada şirketteki tüm çalışanların NFT planına karşı çıkmadığını belirtelim. Bazı çalışanların şirketin NFT vizyonunu destekliyor. Şirket, çeşitlilik içeren görüşleri hoş görü ile karşılıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.