3D baskıyla ev üreten ICON, Tiger Global liderliğinde 185 milyon dolar yatırım aldı

Bu yeni yatırım, ICON'un 2021'in Ağustos ayında gerçekleştirdiği 207 milyon dolarlık B serisi yatırım turunun devamı niteliğinde.
3D baskıyla ev üreten ICON, Tiger Global liderliğinde 185 milyon dolar yatırım aldı

3 Boyutlu (3D) baskı ile 24 saatte ev üreten sosyal girişim ICON'dan sizlere ilk olarak 2018 yılında bahsetmiştik. Paylaşılan bilgilere göre, ICON, Tiger Global Management liderliğinde 185 milyon dolar yatırım aldı. Bu yeni yatırım, ICON'un 2021'in Ağustos ayında gerçekleştirdiği 207 milyon dolarlık B serisi yatırım turunun devamı niteliğinde. 

Yatırım ile ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar, ICON'un değerlemesinin 2 milyar dolara ulaştığını iddia etse de; ICON'un şu an için finansal detayları paylaşmayı tercih etmediğini belirtelim. Aynı şekilde mevcut yatırımcıların şirkete finansal olarak daha fazla destek sağladığı da öne sürülüyor. Ancak şirketin bu iddiaları resmi olarak doğrulamadığını belirtmekte fayda var. 

ICON sözcüsü yaptığı açıklamada; dünya çapında yatırımcılar, yönetim kurulu üyeleri ve her seviyeden kuruluşlar iş birliği yapma fırsatına devam edecekleri için heyecanlı olduklarını dile getirdi. 

Girişimin faaliyet alanı 

2017'de Jason Ballard, Alex le Roux ve Evans Loomis tarafından kurulan ICON, 2018 yılında ABD'de gerçekleştirilen SXSW 2018'de geniş bir izleyici kitlesiyle buluştu. Aynı yıl 3D baskı evler için imar izni alan şirket, ilk "kavram kanıtlama" (PoC) çalışmasını teksas'ın Austin bölgesinde gerçekleştirdi.  

2018 yılında 3D evlerin maliyetleri de inşa süreleri kadar düşüktü. O dönemde her bir konut maliyetinin 10.000 doları bulduğu projede, maliyetlerin 4.000 dolara düşürülmesi planlanıyordu. Şirket yine o dönemde ilk olarak El Salvador sakinleri için yaklaşık 100 evden oluşan bir topluluk inşa etmeyi hedefliyordu.

ICON yıllar içinde evsizliği önlemek adına pek çok adım attı. 2020 yılında  kar amacı gütmeyen kuruluşlar olan Meksika merkezli New Story ve ABD merkezli Mobile Loaves & Fishes güçlerini birleştirerek evler inşa etti. 

Öne çıkan veriler 

2021'in ilk aylarına geldiğimizde ise girişimin ABD'deki ilk 3D evlerini satışa çıkardığını gördük. 2021'in ekim ayında Lennar ile iş birliği yapan ICON, 100 ev inşa etmek için harekete geçti. Bu noktada Lennar'ın ABD'nin en büyük müteahhitlerinden biri olduğunu belirtelim. Üstelik Lennar'ın yatırım şirketi LENx, ICON'un yatırımcıları arasında yer alıyor. 

Girişim 2021'in Ağustos ayında, yıldan yıla yüzde 400 gelir büyümesi kaydettiğini açıkladı. Aynı dönemde ekibini 3 katına çıkaran ICON, o esnada 100 çalışanı ile faaliyet göstermekteydi. 2022'de ise bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedeflediğini belirtti. ICON'un açık pozisyonlarına buradan bakabilirsiniz. 

NASA ile uzayda yapılaşma üzerinde 2 proje yürüten şirket, Koshla Ventures'un desteklediği HomeBound'un ve SQ4D'nin rakibi olarak konumlanıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.