E-ticarette değer yaratmanın bağlantısal yollarını Özgür Alaz anlattı

Webrazzi E-Ticaret 2022'de girişimci ve strateji danışmanı Özgür Alaz, "Asla Yalnız Satma: E-ticarette değer yaratmanın bağlantısal yolları" sunumu ile sahnedeydi. 
E-ticarette değer yaratmanın bağlantısal yollarını Özgür Alaz anlattı

Webrazzi'nin 2022'deki ilk konferansı Webrazzi E-Ticaret 2022, Wyndham Grand İstanbul Levent'te fiziksel olarak bugün gerçekleşiyor. Konferansımızda gün içinde e-ihracattan Türkiye'de ve dünyada e-ticaretin bugünü ile geleceğine, e-ticarette değer yaratmanın bağlantısal yollarından işletmeler için ödeme kuruluşu ile çalışmanın avantajlarına, e-ticarette metaverse'ten kargo maliyetlerini düşürmenin yollarına birçok konu birbirinden değerli konuklarıyla gündemimizde olmaya devam edecek.

Webrazzi E-Ticaret 2022'de girişimci ve strateji danışmanı Özgür Alaz da "Asla Yalnız Satma: E-ticarette değer yaratmanın bağlantısal yolları" sunumu ile sahnedeydi. Özgür Alaz, sunumunda bilhassa "daha çok, daha iyi ve daha verimli satmanın bağlantısal yolları nedir? sorusunun üzerinde durdu. Alaz, bunun için ilk olarak bağlantı zengiliğini geliştirmek gerektiğini açıkladı. 

İlk iş: Paydaş kelime dağarcığını büyütmek

İnsan, fikirleri yorumlarken görmeye hazır olduklarını görebiliyor, bir kavram bizim sözlüğümüzde varsa o kavramla ilgili düşünceler de geliştirebiliyoruz. Özgür Alaz, bağlantısal kavramlar konusunda daha fazla zenginliği ihtiyacımız olduğunu söylüyor ve bu kapsamda yapılması gereken ilk işin paydaş kelime dağarcığını büyütmek olması gerektiğini açıklıyor. Alaz'a göre paydaş kelimesi tedarikçiler, pazar yerleri, pazar oyuncuları olarak açıklanabiliyor. 

Farklı paydaşları tanımlamak için kelimelere ihtiyacımız bulunuyor. Örneğin Alaz; aynı hedefe farklı/tamamlayıcı ürünler üretenler kişileri "gayedaşlar", benzer ihtiyacı benzer şekilde karşılayanlara ise "yoldaşlar" diyor. Alaz, bu çeşitlilikleri sağlarken sadece kurumsal değil; insani boyutta düşünmenin de önemli olduğunu belirtiyor. 

Birlikte çalışalım dedirtmek önemli

Bağlantısal iş modelleri geliştirmenin önemini vurgulayan Alaz, "haydi birlikte çalışalım" dedirtmenin de önemli olduğunu söylüyor. Daha fazla nasıl satacağınızın birçok cevabının olduğunu; bunun bir sonraki boyutunun ise birlikte iş yapmak, en azından bunu dedirtebilmek olduğunu söylüyor. 

Özgür Alaz'a göre bağlanabilir olmak da önemli, bu kapsamda iş akışlarına uyum, ürünün kendi fonksiyonel özellikleri kadar önemli. Alaz, API dünyasının parçası olmak, bağlanmak, ApI'leri beslemek, “kaç entegrasyonun var?” dedirtebilmek gerektiğini söylüyor ve bunları sadece "data akışı" olarak düşünmemek gerektiğini dile getiriyor. 

Her yerde olmanın gereklilik olduğunu belirten Alaz, hayata ve iş akışlarına entegre olmak gerektiğini de açıklıyor. Dünyanın en büyük medya şirketlerinin artık bir eve (ana websitesi) ihtiyacı bulunmuyor ve bunun sosyal ticaret dünyasında, e-ticaret şirketleri için de geçerli olmak üzere olduğu belirtiliyor. 

Alaz'ın sunumuna göre bağlanılabilmenin ilk yolu var olmak ve var olmanın yolu da paylaşımdan geçiyor. Ayrıca bağlantının kendisi olmak büyük önem teşkil ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.