Yüksek komisyon oranları nedeniyle Apple ve Google'a Hollanda'da yeni bir dava açıldı

Hollanda merkezli The Big Tech Fair Play Foundation, Apple ve Google'a geliştiricilerden çok fazla komisyon aldıkları gerekçesi ile yeni bir dava açtı.
Yüksek komisyon oranları nedeniyle Apple ve Google'a Hollanda'da yeni bir dava açıldı

Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu'nun (ACM) Apple'a, flört uygulaması geliştiricilerinin 3. parti ödeme yöntemlerini kullanmasına müsade etmediği için haftalık olarak 5 milyon euro ceza verdiğini geçtiğimiz Ocak ayında sizlere aktarmıştık

Yaklaşık 1 hafta sonra önemli bir adıma tan Apple, Hollanda'da 3. parti ödeme sistemlerine izin vereceğini ve yapılan uygulama içi satın alma işlemlerinden yüzde 27 oranında komisyon alacağını duyurdu. Apple, Hollanda'da flört uygulamaları için 3. parti ödeme sistemlerine izin vereceğini duyursa da henüz bu konu için somut bir adım atmadı.

Kısacası Hollanda'da hizmet veren flört uygulamaları şu an için 3. parti ödeme sistemlerini kullanamıyor. Bu durum ise Apple'ın haftalık 5 milyon euro cezasının devam etmesine neden oluyor. 4 hafta içinde Apple'a toplamda 20 milyon euro ceza kesildi.

Apple'ın Hollanda'daki sorunlarının sadece haftalık 5 milyon euro ceza ile kalmadığını ve her geçen gün daha da büyüdüğünü de belirtelim. Hollanda merkezli Big Tech Fair Play Foundation, Apple ve Google'a geliştiricilerden çok fazla komisyon aldıkları gerekçesi ile yeni bir dava açtı. The Big Tech Fair Play Foundation girişimci ve gazeteci Alexander Klopping tarafından yönetiliyor.  

ABD merkezli teknoloji şirketlerinin kısıtlayıcı koşullar uygulayarak güçlerini kötüye kullandıklarını belirten vakıf, geliştiricilerden alınan yüzde 30 oranındaki komisyonun fazla olduğunu belirtti. The Big Tech Fair Play Foundation tarafından paylaşılan bilgilere göre Hollanda'daki kullanıcılar son yıllarda uygulama mağazalarından alışveriş yapmak için 1 milyar eurodan fazla ödeme yaptılar. 

Apple'ın komisyon oranları nedeniyle uzun süredir uygulama geliştiriciler ile sorunlar yaşadığını da hatırlatalım. Apple'ın komisyon kavgası ile ilgili tüm detayları 2020 yılının Haziran ayında sizlere aktarmıştık. 2020 yılının Kasım ayında ise Apple, yeni Küçük İşletme Programı ile yıllık 1 milyon dolardan daha az gelir elde eden geliştiricilerin komisyon oranını yüzde 15'e düşüreceğini açıklamıştı. Fakat bu adım, komisyon kavgasının sona ermesini sağlamadı. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.