İnşaat teknolojisi girişimi Cosuno, 30 milyon dolar yatırım aldı

İnşaat teknoloji alanında faaliyet gösteren Almanya merkezli Cosuno, Avenir Growth liderliğinde gerçekleşen Seri B turda 30 milyon dolar yatırım aldı.
İnşaat teknolojisi girişimi Cosuno, 30 milyon dolar yatırım aldı

İnşaat teknoloji alanında faaliyet gösteren Almanya merkezli Cosuno, Avenir Growth liderliğinde gerçekleşen Seri B turda 30 milyon dolar yatırım aldı. Tura Spark Capital ve Cherry Venture da katıldı ve yeni yatırımla birlikte Cosuno'nun değeri 150 milyon dolara ulaştı. Crunchbase verilerine göre ise şirketin bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 45 milyon doları aştı.

2018 yılında Christoph Berner, Fritz Cramer ve Maximilian Seifert tarafından kurulan Cosuno, inşaat sektörünün tüm oyuncularını birbirine bağlıyor; müteahhitlerin ve mimarların yüksek maliyetlerin ve şeffaflık eksikliğinin yol açtığı zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğini değerlendiriyor. Cosuno, inşaat sektöründe geleneksel olarak kağıt odaklı tedarik sürecini dijitale eviren bir SaaS platformu olarak hizmet veriyor. Şirket aslında planlamadan ödemeye kadar olan süreçleri dijitalleştiriyor ve inşaat sürecine dahil olan tüm taraflar arasında iş birliği yapılmasını sağlıyor. 

Cosuno'nun kurucusu ve eş-CEO'su Fritz Cramer, ürününün temelde tedarik için bir SaaS ürünü olduğunu dile getiriyor. 

Cosuno'da taşeronlar erken bir aşamada planlamaya dahil oluyorlar ve yazılım platformu aracılığıyla ödeme yapabiliyorlar. ​​Cosuno ile hasar planlama aşamaları yüzde 60'a kadar azaltılabiliyor; kar marjları ise ortalama yüzde 18 oranında artış gösteriyor. Cosuno, kendi platformu aracılığıyla 4 milyar dolardan fazla bir inşaat hacminin işlendiğini açıklıyor.

Cosuno, şu anda 140 kişilik ekibiyle faaliyet gösteriyor ve aldığı yeni yatırımı ürününü geliştirmek için kullanacağını söylüyor. Şirket, aynı zamanda aldığı bu yatırım ile Avrupa'daki genişlemesini hızlandırmayı hedefliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.