Kitle fonlama platformu fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş., 15 milyon TL yatırım aldı

Kitle fonlama platformu fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş.,  Almanya merkezli Kloepfel Consulting Şirketi’nin Kurucusu Efe Duran Sarıkaya’dan yüzde 10 hissesine karşılık 15 milyon lira yatırım aldı.
Kitle fonlama platformu fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş., 15 milyon TL yatırım aldı

Kitle fonlama platformu fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş.,  Almanya merkezli Kloepfel Consulting Şirketi’nin Kurucusu Efe Duran Sarıkaya’dan yüzde 10 hissesine karşılık 15 milyon lira yatırım aldı. Ayrıca kurulan bu ortaklık ile geliştirdiği sistemi Almanya’ya da taşıyacak olan fonbulucu’nun globalleşme yolculuğu 6 ay içerisinde başlayacakken, onay işlemleri için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başvurusunun hazırlık sürecine girildi.

2021 yılı itibariyle 1400’den fazla girişimin başvurduğu, yatırım turuna çıkmaya hak kazanan 23 girişimden 19’unun hedeflediği finansmana ulaşmasını sağlayarak 6 ay gibi kısa bir sürede toplamda 37 milyon liraya yakın fon toplayan fonbulucu, bu gelişmeyle birlikte globalleşme yolunda da ilk adımını atmış olacak.

Türkiye’deki girişimlere 10 milyon euro yatırım da yapılacak

Platform, 6 ay içerisinde geliştirdiği sistemi Almanya’ya taşıyarak teknolojisi ile operasyonel know-how’ını yurt dışına aktaracak. Ülkemizde fonlanan girişimlerden uygun görülenler, global yatırım turlarını Almanya'da kurulacak platformda gerçekleştirecek. Ayrıca yatırımcı Efe Duran Sarıkaya, fonbulucu sistemi üzerinden Türkiye’deki girişimlere 10 milyon euro tutarında yatırım yapacak. İmzalanan sözleşme sonrası sermaye girişinin sağlandığı ortaklık ile ilgili işlemler için SPK’ya başvuru hazırlıklarına başlandı.

Alınan yatırım hakkında konuşan fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız, aldıkları yatırımla şirketin değerlemesinin 10 milyon euroya yükseldiğini açıkladı. Yıldız, kısa bir zaman sonra Türkiye'de büyürken global platformu da hayata geçireceklerini sözlerine ekledi. Efe Duran Sarıkaya ise Türkiye’deki girişimlerin çok başarılı işler çıkardığını; bu yüzden fonbulucu Platformları ve fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) üzerinden 10 milyon euro tutarında bir yatırımı Türkiye’deki girişimler için ayırdıklarını dile getirdi. Sarıkaya, ilk iki yatırımı da platformda yayınlanan iki girişime yaptıklarını söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.