Google'ın Android Deprem Uyarı Sistemi'ne AFAD bağlantısı eklenecek

Google Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Sırma Süren moderatörlüğünde, Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Android Deprem Uyarı Sistemi bildirimlerine AFAD web sitesi bağlantısınında ekleneceği açıklandı. 
Google'ın Android Deprem Uyarı Sistemi'ne AFAD bağlantısı eklenecek

Google bugün gerçekleşen bir basın toplantısı ile Android Deprem Uyarı Sistemi ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yeni iş birliğini duyurdu. Google Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Sırma Süren moderatörlüğünde, Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Android Deprem Uyarı Sistemi bildirimlerine AFAD web sitesi bağlantısınında ekleneceği açıklandı. 

Hatırlarsanız, Android Deprem Uyarı Sistemi geçtiğimiz haftalarda Alanya'da yaşanan depremden önce bölge halkını uyarmıştı. Bundan böyle gönderilen uyarılarda kullanıcıların yerel ve doğru bilgilere anında ulaşabilmesi için AFAD web sitesi bağlantısı da yer alıyor olacak. 

Android Deprem Uyarı Sistemi detayları

Android Deprem Uyarı Sistemi'nin Türkiye'de 2021 yılında aktif hale geldiğini belirten Sırma süren, deprem esnasında yardımcı olabilecek bu çözümü yaygınlaştırmak istediklerini dile getirdi. Bu bağlamda ürünün doğru kurumlarla bir araya getirilmesine dikkat çelen Süren, kriz anında vatandaşların yanında olmak istediklerini vurguladı. Android Deprem Uyarı Sistemi bildirimlerine AFAD bağlantısının eklenmesi bu sene içinde gerçekleşecek. 

Küresel sismik ağlardan bilgi toplayan Android Deprem Uyarı Sistemi, sistemdeki sinyaller ve raporları inceleyerek depremin olup olmadığını tespit ediyor. Eğer deprem olduysa nerede gerçekleştiğini gösteriyor. 

Telefonların depremdeki sarsıntıyı algıladığını belirten Boone Spooner, cihazların depremin merkezini belirlemekte etkin rol üstlendiğini açıkladı. Böylece depremin ne kadarlık bir bölgeyi etkilediği de gözlemlenebiliyor. 

İki farklı uyarı türü bulunduğunu açıklayan Spooner, "4.5 altındaki depremler belli bir seviyenin altında olarak tanımlanıyor ve "farkına var" uyarısı gönderiliyor" diye konuştu. Spooneré'ın aktardığına göre 4.5 üzeri depremlerde ise "eyleme geç" uyarısı gönderiliyor. 

Depremin tahmini büyüklüğü ve etki alanı büyüdükçe yeni kullanıcılara da bilgi gösteriliyor. Ancak şirket, deprem anında aynı uyarıyı birden fazla kez göndermediğini açıklıyor. Ancak sarsıntı yoğunluğu artıyorsa, tekrar uyarı gönderebileceklerini belirtiyor.  Artçı şoklar konusunda da kullanıcıları uyaran Android Deprem Uyarı Sistemi, yaptığı uyarılar ile kullanıcıları bilgilendirmeyi ve afet anında desteklemeyi amaçlıyor. 

Android Deprem Uyarı Sistemi'nin tüm Android cihazlarda çalıştığını belirtelim. Android Deprem Uyarı Sisteminden faydalanmak isteyenler Ayarlar üzerinden Konum seçeneğine giderek "Acil Durum Konum Hizmeti"ni açabilir. 

AFAD bağlantısının uyarılara eklenmesiyle, kullanıcıların deprem anında yerel ve doğru bilgilere kolayca erişebileceğini söylemek mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.