SpaceX'in yedi yıl önce fırlatılan Falcon 9 roketinin 4 Mart'ta Ay'a çarpması bekleniyor

Elon Musk'ın şirketlerinden biri olan SpaceX'in 2015'te uzaya fırlattığı roket kontrolden çıktı. Falcon 9 olarak adlandırılan ve yaklaşık dört ton ağırlığında olan roketin yaklaşık 2,58 km/saniye hızla Ay'a çarpması bekleniyor.
SpaceX'in yedi yıl önce fırlatılan Falcon 9 roketinin 4 Mart'ta Ay'a çarpması bekleniyor

Son zamanlarda Mars ile ilgili planları ve açıklamalarıyla öne çıkan Elon Musk'ın ismi bugün başka bir konuyla gündeme geldi. Musk'ın şirketlerinden biri olan SpaceX'in 2015'te uzaya fırlattığı roket kontrolden çıktı. Falcon 9 olarak adlandırılan ve yaklaşık dört ton ağırlığında olan roketin yaklaşık 2,58 kilometre/saniye hızla Ay'a çarpması bekleniyor.

4 Mart sabah 07.25'te gerçekleşmesi beklenen olayın Ay'a kasıtsız olarak çarpan ilk uzay çöpü olacağı söyleniyor. Çarpmanın Ay'ın yüzeyinde küçük bir krater oluşturacağı tahmin ediliyor. SpaceX'ten bu konuyla ilgili net bir açıklama henüz yapılmadı. 

Roket, dünyaya dönecek yeteri miktarda yakıta sahip olmadığı için yaklaşık 7 senedir uzay boşluğunda savrulduğu biliniyor. Bu yüzden bilim insanları Falcon 9'u uzay çöpü olarak nitelendiriyordu. Roket, ABD'nin Florida eyaletinde fırlatılmıştı. Amaç, hava hava durumu uydusu göndermek idi.

Ay’dan dört kat daha uzakta ve Güneş ile doğrudan aynı hizada olan yerçekimi nötr bir konum iken görevini tamamlayamadı. O tarihten itibaren bilim insanlarında 'kaotik bir yörünge' izlediği saptanmıştı. Falcon 9'un artık ölü olarak nitelendirerek roketin yer çekimiyle hareket ettiği söylendi.

Bir taraftan geçen Haziran ayında 300 milyon dolar yatırım arayan SpaceX, acil iniş testini gerçekleştirmişti. Başarıyla yapılan testte sensörlerle donatılmış iki mankenin kullanılmıştı. Ayrıca geçen haftalarda Elon Musk'ın Mars planlarının nasıl şekillendiğini detaylıca anlattığımız bir yazı yayınlamıştık. Ocak ayının ortasında doğum oranı düşüşüne dikkat çeken Elon Musk "Dünya için yeteri kadar insan yoksa, Mars'ta yaşamak için kesinlikle yeteri kadar insan olmayacak" diye konuşmuştu

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.