Drone teknolojileri geliştiren Tekever, 20 milyon Euro yatırım aldı

Yeni gelen 20 milyon Euro'luk yatırım, Ar-Ge çalışmaları ve başka ülkelere açılmak için kullanılacak.
Drone teknolojileri geliştiren Tekever, 20 milyon Euro yatırım aldı

Geçen aylarda Tıp alanında kullanılacak drone ağının Abu Dabi'de test edilmeye başlandığını yazmıştık.  Tıbbi malzemeleri transfer ve teslim etmek için kurulacak ağın 40 drone istasyonundan oluşacağını kaydetmiştik. 1980'li yıllarda Japonya'da ticari amaçlı kullanılmaya başlanılan drone teknolojisi, bugün iş yapış şekillerini yeniden şekillendirdi.

Drone'lar, son birkaç yıldır havacılık ile uzay alanındaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Sektör, istihbarat, gözetleme, keşif, deniz güvenliği gibi temel görevlere odaklandı. Her geçen gün kullanım alanı genişleyen sektör, bugün yeni bir haberle yeniden gündeme geldi.

Lizbon merkezli drone teknolojileri geliştirmeye odaklanan TEKEVER, 20 milyon Euro yatırım aldı. Tura Ventura Capital liderliğinde Iberis Capital katıldı. Yeni gelen yatırım, Ar-Ge çalışmaları ve başka ülkelere açılmak için kullanılacak. Iberis Capital adına konuşan Diogo Chalbert Santos, TEKEVER'ı Avrupa'nın en yeni Deeptech girişimlerinden biri olarak nitelendiriyor ve şirketin küresel pazarda ilerlemelerine yardımcı olmaktan gurur duyduklarını anlatıyor.

2018'de kurulan şirketin temel amacı, kıyı güvenliğini sağlamak ve yasa dışı geçişlerin önüne geçmek. Çünkü kıyı ve sahil şeridi, göçmen, yasa dışı balıkçılık, uyuşturucu ticareti için sık kullanılan bölgeler arasında yer alıyor. TEKEVER'ın ürettiği drone'lar 20 saat havada kalabiliyor. Bu noktada bu güzergahlar drone yardımıyla denetim altına alınıyor. 

Nuno Cunha, Pedro Sinogas, Victor Cristina kurulan şirketin geliştirdiği ürün, web ve mobil cihazlarına gerçek zamanlı bilgi sağlıyor. 22 yıl önce kurulan şirket, önümüzdeki üç sene içinde yüzde 60'lık büyümeyi hedefliyor. 

Alan yatırımcıların ilgisini çekiyor. Geçen Nisan ayında Fransa merkezli Unseenlabs, B Serisi yatırım turunda 20 milyon Euro yatırım almıştı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.