OpenSea ve Solana'nın yatırımcıları arasında yer alan Foundation Capital, 500 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu

Erken aşama yatırım fonu Foundation Capital, 500 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu.
OpenSea ve Solana'nın yatırımcıları arasında yer alan Foundation Capital, 500 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu

Erken aşama yatırım fonu Foundation Capital, 500 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu. Dokuzuncu fonunu 350 milyon dolarla kapatan Foundation Capital, 3 yılın ardından onuncu fonu ile karşımızda.

Şirketin yeni fon ile birlikte yeni bir yapılanmaya gittiğini de ekleyelim. Şimdiye kadar 3 genel ortak ile ilerleyen yatırım firması, ortak sayısını 6'ya çıkardı. Bu adımla 2 yatırımcısını terfi ettirerek genel ortağa dönüştüren Foundation Capital, eski kurucusu Angus Davis'i de tekrar ekibe kattı. 

Ekipteki değişimin ve fon miktarındaki artışın en büyük sebebi ise kurumun son dönemde yaptığı yatırımların meyvelerini toplamaya başlaması. Foundation Capital, OpenSea ve Solana'ya yaptığı yatırımlar ile web3 devriminin kilit yatırımcılarından biri haline geldi. İlginç olan nokta ise büyüklüğüne ve önemine rağmen ve hatta 2018'de yatırım yapmasına rağmen Foundation Capital internet sitesinde OpenSea'nin logosunu eklememiş durumda.

Özellikle OpenSea'nin değerlemesinin 13.3 milyar dolara ulaşması, Foundation'ın blockchain platformu Solana'nın ilk yatırımcılarından biri olması yatırımcıların ilgisini Foundation Capital'e yöneltmesini sağladı. Bu arada şirketin yatırım yaptığı veri yönetim sağlayıcısı Cohesty'nin değerlemesi ise 3.7 milyar dolara ulaştı. Cohesty 5 milyar ile 10 milyar dolar arasında değerlemeye ulaşmak üzere yatırım arayışlarını devam ettiriyor. 

Yatırım şirketinin başarısını erken yatırımlar ile ilişkilendirmek mümkün. Şirket, ürünlerini ortaya çıkarmış, ekibini genişletmiş girişimlerden ziyade, henüz şirket kurmamış deneyimli iş insanlarına yatırım yapmayı tercih ediyor. 

ABD'de yatırım şirketlerinin çeşitliliği artarken, girişimlere tohum ve A Serisinde yapılan yatırım miktarları, işin başındaki girişimlerin dahi değerlemesini göklere çıkarıyor. Foundation Capital, belki de bu nedenle henüz şirketleşmemiş bireylere yöneliyor. 

Foundation Capital'in Sektörde 27 yılını doldurduğunu ekleyelim. Toplamda 653 yatırımı bulunan şirket, 162 yatırım turunda liderliği üstlendi. Exit sayısı ise 153'e ulaştı. Foundation Capital'in exitleri arasında Uber, Doma ve Netflix gibi günümüzün tanınmış teknoloji şirketleri yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.