DoorDash'in kurucu ortağı ve CEO'su Tony Xu Meta yönetim kuruluna katıldı

DoorDash kurucu ortağı ve CEO'su Tony Xu, Meta'nın yönetim kuruluna katıldı. Tony Xu'nun Metaverse'deki ticaret araçlarına yön vermesi bekleniyor.
DoorDash'in kurucu ortağı ve CEO'su Tony Xu Meta yönetim kuruluna katıldı

DoorDash kurucu ortağı ve CEO'su Tony Xu, Meta'nın yönetim kuruluna katıldı. Bu noktada Facebook'un çatı şirket ismini Meta olarak değiştirdiğini hatırlatalım. 2013 yılına kadar Doordash'in CEO'luğunu üstlenen Xu, 2020'nin Kasım ayında yönetim kuruluna katıldı. Meta Xu'nun tamasının şu an itibaren geçerli olduğunu açıkladı. Xu'nun katılımıyla birlikte Meta yönetim kurulu üyelerinin sayısı 10'a ulaştı. 

Meta yönetim kurulunda kimler var? 

Meta'nın yönetim kurulu üyeleri deneyimleri ve faaliyet gösterdikleri alanların çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Yönetim kurulunda Mark Zuckerberg'in yanı sıra PayPal global satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı Peggy Alford, Andreessen Horowitz kurucu ortağı Marc Andreessen, Dropbox kurucu ortağı ve CEO'su Drew Houston, şimdilerde emekliliğin tadını çıkaran McKinsey & Company'nin kıdemli ortaklarından Nancy Killefer, WilmerHale LLP'nin kıdemli uluslararası müşaviri ve Meta'nın lider bağımsız direktörü Robert Kimmitt, Meta'nın COO'su Sheryl K. Sandberg, Founders Fund'ın yönetici ortağı Peter Thiel ve Estée Lauder Companies'in CFO'su ve yönetim kurulu başkan vekili Tracey T. Travis yer alıyor.

Tony Xu neden Meta'ya katıldı?  

Meta'nın Tony Xu'yu yönetim kuruluna katma kararının, şirketin son bir kaç yıldır uygulama ailesinde sosyal ticaret araçlarına odaklanmasıyla ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Meta ismiyle Metaverse alanını benimsediğini vurgulayan şirket, sosyal ticaret araçlarını da Metaverse'e uyarlamaya hazırlanıyor. Bu noktada Tony Xu gibi deneyimli bir ismin, şirketin Metaverse'ü Horizon Worlds'te ticaret kurgularını şekillendireceğini söylemek mümkün. 

Xu yaptığı basın açıklamasında milyonlarca yerel tüccarın Meta'nın araçlarını kullanarak işletmelerini büyüttüğünü vuguladı. Xu, şirketin yolcuğunun bir sonraki aşamasına geçerken yönetim kuruluyla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini belirtti. 

Mark Zuckerberg ise Tony Xu'nun hem ticaret alanındaki karmaşık problemleri çözme hem de bir teknoloji şirketi yönetme açısından deneyimli olduğunu söyledi.  Metaverse'ü inşa ederken Xu'nun deneyimlerinden faydalanmayı dört gözle beklediğini ifade etti. 

Bu açıklamalardan anladığımız kadarıyla, sosyal ticarete yön veren şirket, Horizon Worlds'te de ticareti merkeze konumlandıracak. Kısacası bir süre sonra Instagram mağazalarının yerini Horizon Worlds mağazalarına bıraktığını görebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.