Nvidia'nın Omniverse 1.0 sürümü, ücretsiz versiyonu ile üreticilere açıldı

Nvidia CES 2022'de Omniverse 1.0 sürümünü ve ücretsiz versiyonunu tanıttı. Omniverse, Universal Scene Description (USD) kullanarak 40 farklı 3D ekosistemini birbirine bağlıyor. 
Nvidia'nın Omniverse 1.0 sürümü, ücretsiz versiyonu ile üreticilere açıldı

Nvidia'nın Metaverse alanına yönelik olarak kendi geliştirdiği Nvidia Omniverse platformu ile birbirinden bağımsız uygulama ve işletim sistemlerine gerçek zamanlı bir 3D simülasyon ortamı sağladığını sizlere aktarmıştık. Omniverse ile yüksek kapasiteli görselleştirme hizmeti sunan Nvidia, bu sayede AR / VR uygulamalarındaki 3D görselleştirmelerinin hızlı ve kolay hale gelmesini amaçlıyor. 

Nvidia CES 2022'de Omniverse 1.0 sürümünü ve ücretsiz versiyonunu tanıttı. Beta sürümünü geride bırakarak 1.0 sürümünü yayınlayan Omniverse, mühendisler ve içerik üreticilerin adım adım "metaverse"ü geliştirmesini sağlıyor.  

Omniverse'ün teknolojisi 

Gelelim şirketin yıllardır üzerine çalıştığı ve geniş kapsamda yatırım yaptığı Omniverse'ün teknolojisine. Omniverse, genellikle Pixar'ın animasyon filmler yapmak için kullandığı açık kaynaklı Universal Scene Description (USD) formatından faydalanıyor. Bu format genelde 3D uygulamalar arasında geçiş için kullanılıyor  

Buna ek olarak platform, gerçek zamanlı photorealistic işleme (rendering), fizik, materyaller ve 3D yazılım ürünleri arasında interafktif iş akışları oluşturma alanlarında Nvidia teknolojisinden yararlanıyor. 

3D sanatçıların ve içerik üreticilerinin de yaygın bir şekilde bildiği üzere, piyasada pek çok 3D yazılım aracı bulunuyor. Ancak bu araçlar genel olarak birbirleriyle başarılı bir şekilde iletişim kurmaktan uzak. Omniverse ise tüm bu araçların birbiriyle bağlıyor. Özellikle robotik, otomotiv, mimari, üretim, inşaat ve mühendislik alanında çalışan bireylerin Omniverse ile ortak bir çalışma alanında kolayca buluşabileceğini düşünmek mümkün.

Üstelik bu çalışma alanlarına tıpkı Pixar gibi medya ve eğlence alanında içerik üretenler de kolayca dahil edilebilir. Gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmanın yanı sıra ekiplerin birden fazla uygulama üzerinden tamamen sanal bir dünyayı paylaşacağını söyleyebiliriz. Şirket, halihazırda var olan iş akışlarının yerine geçmeyi hedeflemiyor, aksine bu iş akışlarını tek bir yerde topluyor. 

40 farklı 3D ekosistemi bir arada 

USD'nin açık kaynaklı olması, geliştiricilerin Omniverse'e bağlanması için pek çok farklı seçenek sunuyor. Geliştiriciler kendi eklentilerini oluşturabileceği gibi Omniverse Connector'dan da faydalanabiliyor. 

Bu noktada Apple, Pixar ve Nvidia'nın güçlerini birleştirerek milyarlarca cihazda çalışabilecen bir 3D iş akışı ortaya çıkardığını belirtelim. Ayrıca Omniverse, USD kullanarak 40 farklı 3D ekosistemini de birbirine bağlıyor. 

Öne çıkan özellikler

Omniverse'ün öne çıkan özellikleri arasında Omniverse Machinima, Omniverse Audio2Face, Omniverse Nucleus Cloud ve pazar yeri desteği yer alıyor. 

Omniverse Machinima, mevcut oyun içeriklerini dayanan olay örgüleri yaratılmasını kolaylaştırırken, yapay zeka destekli uygulama Omniverse Audio2Face bir ses dosyasından 3 boyutlu yüz animasyonu üretilmesini sağlıyor. Omniverse Nucleus Cloud'un ise tek tıkla devasa boyuttaki dosyaların paylaşılmasına yarıyor. 

Son olarak üretim sürecinde 3D pazar yerlerinden ürün, materyal ya da yüzey gibi bileşenleri satın alan kişilerin Omniverse pazaryeri entegrasyonuna hayran kalacağını söyleyelim. TurboSquid, CGTrader, Sketchfab ve Twinbru'da yayınlanan USD tabanlı bileşenlere Omniverse Launcher'dan erişmek mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.