Sıfır emisyonlu bir filo ve altyapı sağlayıcısı Forum Mobility 7,5 milyon dolar tohum yatırım aldı

Obvious Ventures ve Homecoming Capital tarafından ortaklaşa yönetilen turdan elde edilen gelir şirketin iş geliştirme süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
Sıfır emisyonlu bir filo ve altyapı sağlayıcısı Forum Mobility 7,5 milyon dolar tohum yatırım aldı

Geçen günlerde "Global piyasada karbon yönetimi teknolojileri geliştiren şirketler" başlıklı bir yazı yayınlamıştık. 110’dan fazla ülke ve büyük sermaye sahibi şirketlerin 2030 yılına kadar küresel karbon emisyonları yüzde 45 oranında azaltmayı planladığını ve karbon yönetimi konusunda çalışan ve teknoloji geliştiren şirketler ön plana çıktığını anlatmıştık.

Bugün edindiğimiz bilgilere göre limanlarda sıfır emisyonlu bir filo ve altyapı sağlayıcısı Forum Mobility, Obvious Ventures ve Homecoming Capital tarafından ortaklaşa yönetilen 7,5 milyon dolar tohum yatırım aldı. ABD merkezli şirket, yatırımı iş geliştirme süreçlerini geliştirmek için kullanacak.

Bu sektör için önemli bir haber olma niteliği taşıyor. Çünkü küresel karbon emisyonlarının yüzde 7'sinin ağır dizel araçlar tarafından salındığı tahmin ediliyor. Bu da hava kirliliğine buradan da iklim değişikliğine neden oluyor. Dolayısıyla dizel kamyonları sıfır emisyonlu araçlarla değiştirmek sürdürülebilir ulaşım için önemli bir hareket. 

Forum Mobility CEO'su Matt LeDucq, özellikle limanların ABD'nin dünyadaki en kötü hava kalitesine sahip olduğunu belirtiyor. Ona göre sıfır emisyonlu elektrikli araçlara geçiş maliyetlerin de düşmesini sağlayacak. Matt LeDucq Forum Mobility'nin sürdürülebilir sıfır karbonlu bir geleceği teşvik etmeyi misyon edindiğini belirtiyor. Şirketin ağır hizmet filo elektrifikasyon çözümünün bu misyonu gerçekleştirmek için gereken altyapıyı, kamyonları ve teknolojiyi içerdiğini kaydediyor. Şirketin müşterileri portföyü bağımsız operatörlerden büyük filolara kadar uzanıyor.

Bir taraftan uzmanlar elektrikli ağır araçların uzun menzil sağlayabilmek için gerekecek pillerin çok büyük bir maliyet yaratacağı konusunda hem fikirdi. Bu konuda yapılan uzun süren tartışmalar sonucunda araçlara büyük piller koymak yerine hızlı şarj istasyonları kurmanın bu konuya çözüm getireceği konusunda anlaşmaya varıldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.