İnşaat sektörünün işini projelerin dijital ikizini oluşturarak kolaylaştıran girişim: BIMCRONE

BIMCRONE ile gerçek zamanlı izleme, raporlama, yönetim için anlık veriler ile karşılaştırmalı simülasyon, projeksiyonlara imkan veren bir dijital ikiz oluşturmak amaçlanıyor.
İnşaat sektörünün işini projelerin dijital ikizini oluşturarak kolaylaştıran girişim: BIMCRONE

Dijitalleşme artık hayatın her alanında daha fazla karşımıza çıkıyor; her sektöre entegre ediliyor ve işlerimizi ciddi anlamda kolaylaştırıyor. Bunu yaparken de hem maliyetleri düşürüyor hem de zamandan tasarruf etmemize yardımcı oluyor. Ancak bazı sektörler var ki dijital ile ismini aynı cümlede geçirmek bile bir zamana kadar imkansızdı. Örneğin; inşaat sektörü ve dijital dünya pek de yan yana getiremeyeceğimiz kavramlardı, ancak günümüzde öyle hızlı bir dönüşüm var ki artık iki sektör birbirini tamamlamaya başladı. Bu tamamlanma esnasında da inşaat sektörü çalışanlarının işi kolaylaşmaya başladı. 

İnşaat sektörünün işini kolaylaştırmayı hedefleyen, bunu yaparken de dijital dünyanın getirilerini kullanan BIMCRONE adlı girişim de bu noktada önemli bir isim olarak karşımıza çıkıyor. BIMCRONE, inşaat sektöründe dijitalleşmeye odaklanıyor. Sektör çalışanlarının günlük işlerini kolaylaştırırken, gerçek zamanlı izleme, raporlama, yönetim için anlık veriler ile karşılaştırmalı simülasyon, projeksiyonlara imkan veren bir dijital ikiz oluşturmak amaçlanıyor.

Dijital ikiz, yapım sırasında sahadan anlık bilgiler ile güncel tutuluyor 

Planlama aşamasında oluşturulan dijital ikiz, yapım sırasında sahadan anlık bilgiler ile güncel tutuluyor ve sonrasında işletmeye aktarılıyor. Örneğin; bir hastane inşaatı daha planlama aşamasında dijital ortamda inşa ediliyor, model, iş planı, malzeme ve maliyet gibi birçok açıdan değerlendirilebiliyor. Sahaya çıkmadan, olası hatalar önlenebiliyor. Yapım sonrasında, işletme dönemi ile yaşamaya devam eden dijital ikiz işletme döneminde de fayda sağlıyor. Yaşam süresi boyunca yapının 3D model, metraj, ilerleme, durum geçmişi vb tüm bilgileri rol ve yetkilere bağlı olarak ilgililerin kullanımına, gerçek zamanlı sunulabiliyor.

Maliyetleri yüzde 40'a kadar düşürebiliyor

Epicrone Technology çatısı altında hayata geçirilen ve an itibarıyla 7 tam zamanlı, 3 yarı zamanlı çalışan ile hizmet veren BIMCRONE'un kurucuları ise Nesrin Akın Öztabak ve Sinan Öztabak. Nesrin Akın Öztabak, ürünün 5 yıl gibi bir sürede hayata geçirildiğini belirtiyor. Geliştirme sırasında bazı hazır alt yapılardan faydalandıklarını; ayrıca tüm süreç boyunca ciddi literatür araştırmaları yaptıklarını söyleyen Öztabak, BIMCRONE’u geliştirirken özellikle yol haritası için sektörün mevcut acı noktalarının yanında, akademik araştırmaların yol göstericiliğinden de faydalandıklarını dile getiriyor.

BIMCRONE, verimlilikte yüzde 42, kardan yüzde 20 artış sağlayabiliyor. İşletme döneminde kullanımı ile maliyetleri yüzde 40 düşürebiliyor. Ürünün, inşaat firmalarında başarılı demo süreçleri gerçekleştirildikten sonra kullanıma sunulduğunu da belirtelim. 2022 yılında kamu projelerinde de BIMCRONE kullanımının yaygınlaşmasını bekleniyor.

B2B ve SaaS ile gelir elde ediyor

Procore, Autodesk ve Bexel Manager gibi rakipleri bulunan BIMCRONE, rakiplerinden bazı yönlerle ayrışıyor. BIMCRONE, son kullanıcılar için kolay kullanıcı ara yüze ve iş akışlarına sahip. Odak noktası ise kullanıcılara yardım etmek. BIMCRONE, binaların yaşam döngüsünü bir bütün olarak ele alıyor. Bina yaşam döngüsünün planlamadan, yapım ve işletmeye tüm adımlarıyla ilgileniyor, verileri tutuyor, yeniden kullanıyor ve iyileştirme öneriyor. Ürün, verileri entegre tutuyor. 3D modelde herhangi bir öğeyi seçtiğinizde, ilgili öğeye ait maliyet, metraj, program, doküman, not hatta ekip gibi tüm bilgilere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

B2B ve SaaS yöntemleriyle gelir elde eden BIMCRONE, bugüne kadar herhangi bir yatırım almadı. Çözümün geliştirilmesi için öz sermaye ve Ar-Ge fonlarından yararlanıldı. 

Öncelikli pazar hedefi: Birleşik Krallık

BIMCRONE, geliştirdiği çözüm ile dijital binalardan oluşan, dijital-akıllı şehirlerin oluşturulmasına imkân vermek istiyor. Hem ülkemizde hem dünyada dijital ikiz üzerinden enerji verimliliği yüksek projeler ve daha az kaynak kullanımına imkân sağlamak; projeler ve sektör özelinde yapay zekâ ve büyük veri analizleri ile hataların, kazaların önüne geçmek de girişimin hedefleri arasında yer alıyor.

BIMCRONE'un öncelikli pazar hedefi ise dünyada bu alanda en çok araştırma ve yasal düzenlemeye ev sahipliği yapan Birleşik Krallık. Nesrin Akın Öztabak, 2022 yılında Londra ofisi ile bu alanda hedeflerini gerçekleştirmeye odaklanıyor olacaklarını belirtiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.